aktualizacja 

Za dwa tygodnie rusza kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, czy ciebie też obejmie

488

W tym roku kwalifikacja wojskowa potrwa od 30 stycznia do 28 kwietnia. Obejmie ona około 220 tys. osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 1999 roku.

Za dwa tygodnie rusza kwalifikacja wojskowa. Sprawdź, czy ciebie też obejmie
(Pixabay.com)

Komunikat o rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej wydało MSWiA. Obejmie ona mężczyzn, którzy urodzili się w 1999 roku oraz urodzonych między 1994 a 1998 rokiem, którzy nie mają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Przed komisją będą się musieli stawić również mężczyźni i kobiety, którzy w poprzednich dwóch latach zostali uznani za czasowo niezdolnych do służby.

Wojsko upomina się także o kobiety. Przede wszystkim te urodzone w latach 1994-1998, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Przed komisją staną także tegoroczne absolwentki szkół lub uczelni medycznych i weterynaryjnych. Kwalifikacja wojskowa dotyczy także kobiet, które kończą studia na niektórych kierunkach, m.in. psychologii, farmacji i pielęgniarstwie.

Zobacz także: Zobacz także: Starszy szeregowy stawia się ministrowi obrony i wytyka kłamstwo szefowi MSWiA

Do kwalifikacji mogą zostać też wezwane inne osoby. Chodzi o te, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do pełnienia służby wojskowej.

Każda osoba podlegająca obowiązkowi kwalifikacji wojskowej otrzyma od władz miasta wezwanie imienne. Znajdą w nim dokładny termin i miejsce, w którym należy się stawić. Osoby, które po raz pierwszy zostaną wezwane do kwalifikacji wojskowej powinny zabrać ze sobą dokument tożsamości, dokumentację medyczną, zdjęcie o wymiarach 3 x 4 cm oraz dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.•

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl._

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić