Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Agnieszka Zawistowska
|
aktualizacja

Zatrważające badania o e-papierosach. Natychmiast je odstawcie

177
Podziel się:

Nowe badania potwierdzają, że palenie e-papierosów może zwiększać ryzyko arytmii i zagrozić życiu.

Zatrważające badania o e-papierosach. Natychmiast je odstawcie
(Wikimedia Commons CC BY)

Naukowcy twierdzą, że wszystkiemu winne są liquidy używane w e-papierosach. Mogą one wywołać bradykardię, czyli spowolnić tętno – tak się właśnie stało w przypadku badań przeprowadzonych na myszach. Eksperci alarmują, że, może się to skończyć dużo groźniej - nawet śmiercią.

Wyniki pokazały, że uszkodzenia wynikające z palenia elektronicznych papierosów są podobne do tych, wywołanych paleniem tradycyjnych papierosów - przekonują naukowcy z University Louisville w Kentucky.

*Bradykardia jest szczególnie groźna dla ludzi starszych. *Może powodować niedobór dopływu krwi do mózgu, czego efektem będzie uczucie zmęczenia, zawroty głowy, dezorientacja, omdlenia, a w niektórych przypadkach zatrzymanie akcji serca.

Zobacz także: Sprawdź, jak rzucić palenie:

*Choroby serca są najczęstszymi przyczynami zgonów. *Najświeższe badania pokazują, że wystawienie myszy na działanie obu rodzajów papierosów wywołało taką samą reakcję. To rzuca nowe światło na skutki zdrowotne wdychania substancji, które dotychczas były stosunkowo mało znane.

*Mowa o glikolu propylenowym i glicerynie roślinnej zawartych w liquidach. *Naukowcy odkryli, że gdy obie substancje zostają podgrzane, produkują akroleinę, która może wywołać bradykardię u gryzoni. W trakcie palenia e-papierosów uwalniane są także formaldehyd i aldehyd acetylowy. Obie substancje powiązane są z wywoływaniem chorób serca i płuc jak wynika z badań – "informuje Daily Mail".

Zobacz także: Zobacz także: Rząd chce zarobić na e-palaczach

*Gadżet często wspomagający rzucanie palenia może być śmiertelnie niebezpieczny. *Wcześniejsze badania przeprowadzone przez UCLA dowiodły, że e-papierosy mogą powodować trwałe uszkodzenie serca. Z kolei z raportu Uniwersytetu Zachodniej Virginii wynika, że wystarczy jeden dymek z e-papierosa, aby zwiększyć ryzyko zawału serca. Powiązano również długotrwałe używanie e-papierosów z wystąpieniem raka.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(177)
dar82
5 lata temu
A klasyczne papierosy to niby zdrowe?Piszecie bzdury .
Michał Michał
5 lata temu
Jakieś źródła, linki do badań?
inż. Blant
5 lata temu
Moja e-fajka mnie śledzi i przesyła wszystko do internetu. Nie wiem czy to ruscy czy jankesy.
Akurat
5 lata temu
Już je odstawiamy i kupujemy Marlboro po 16 zł za paczkę zamiast liquidu 20 zł ktory starcza na 10 dni.
Raul
5 lata temu
Co za pierdoły. Dawno nie czytałem takich bzdur. Pracuję w sklepie z e-papierosami i właśnie starsi ludzie mówią, że po przejściu na EIN czują się znacznie lepiej. Ba ! Mam klientkę z astmą, która nie mogła wejść na 3 piętro do swojego mieszkania bez przerw jak paliła zwykłe fajki, a po przejściu na EIN na spokojnie wchodzi do mieszkania bez żadnych przerw ! Więc niech przestaną pieprzyć głupoty bo tylko im kasa w głowie, a nie zdrowie ! A wgl to "Daily Mail" to niezbyt wiarygodne źródło delikatnie mówiąc.
Tomasz
5 lata temu
"Wcześniejsze badania przeprowadzone przez UCLA dowiodły, że e-papierosy mogą powodować trwałe uszkodzenie serca. Z kolei z raportu Uniwersytetu Zachodniej Virginii wynika... " Można autora artykułu prosić o źródło ? Wśród oficjalnych publikacji obu tych uczelni nie ma wzmianki nawet o takich badaniach
Jerzy
5 lata temu
Szanowna autorko. Przed opublikowaniem artykułu powinna Pani zadać sobie przynajmniej odrobinę trudu i sprawdzić chociaż by, w jakiej temperaturze powstaje akroleina (powyżej 280 stopni Celsjusza). Nie było by takiego wstydu z powodu pisania o rzeczach, o których nie ma się bladego pojęcia. Wypadało by również sprawdzić jaki jest poziom formaldehydu i aldehydu acetylowego w wytwarzanym przez e-papierosy aerozolu i jak ma się on do poziomu tych związków zawartych dymie papierosowym. Wstyd Pani Agnieszko Zawistowska. Naprawdę wstyd.
jaki
5 lata temu
Gimby i psychiczne nastolatki i tak beda tego bronic do poki nie zdechna od tego!
bbb
5 lata temu
PM-owi ciągle iqos nie idzie?
Majkel
5 lata temu
nawet jeśli są tak samo niebezpieczne to przynajmniej 10 razy taniej umrę na zawał
asnyk
5 lata temu
tu palta, prosze, chodzi mi tylko o ubrania a nie palenie!
ama
5 lata temu
Po kilkukrotnych próbach, w końcu udało mi się rzucić palenie w 2000 roku. Właściwie palenie rzuciły za mnie ...tabletki, które przepisał mi lekarz. Bez stresu, napięcia nerwowego i dodatkowych kilogramów. Od 17 lat mam nowe, lepsze życie. Wyrobiłam też nawyk odkładania co miesiąc kwoty, którą puszczałam wcześniej "z dymem". Przez 17 lat zrealizowałam wiele moich planów. Polecam :)
Pablo
5 lata temu
proponuję mandat za palenie w miejscu publicznym 500zł, chcesz się truć truj samego siebie
Pablo
5 lata temu
palcie sobie ile chcecie ale z dala od miejsc publicznych bo ja sobie nie życzę wdychać tego syfu
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić