Zażywanie ibuprofenu grozi zatrzymaniem serca

113

Najnowsze wyniki badań Duńczyków nie pozostawiają wątpliwości. Jeden z najpopularniejszych specyfików przeciwbólowych jest bardzo niebezpieczny.

Zażywanie ibuprofenu grozi zatrzymaniem serca
(Pixabay.com)

Ryzyko zatrzymania krążenia rośnie o 31 procent u osób przyjmujących ibuprofen. Do takich wniosków doszedł zespół badawczy pod wodzą profesora Gunnara Gislasona ze Szpitala Uniwersyteckiego w Kopenhadze - informuje Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne. Naukowiec bije na alarm z powodu swobodnego dostępu do części leków tego typu. Górna granica - według niego - to 1200 mg ibuprofenu na dobę.

Nie sądzę, że leki te powinny być sprzedawane w supermarketach i na stacjach benzynowych, gdzie nie ma profesjonalnej porady, w jaki sposób z nich korzystać. Powinny być dostępne tylko w aptekach, w ograniczonych ilościach i w małych dawkach - przekonuje duński profesor kardiologii.

Specjaliści wzięli pod lupę niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Porównali dane chorych, którzy mieli zatrzymanie akcji serca poza placówkami medycznymi w latach 2001-2010. Było to w sumie prawie 29 tysięcy osób. Nie tylko ibuprofen znalazł się w kręgu poważnych podejrzeń.

Jeszcze groźniejszy jest diklofenak. Tutaj ryzyko zatrzymania krążenia rośnie do 50 procent. Duńczycy przyjrzeli się też działaniu naproksenu, celekoksybu i rofekoksybu. Nie zaobserwowali jednak niepożądanych działań, jak przyznają - najprawdopodobniej z powodu zbyt małej próbki chorych zażywających te środki. Szef zespołu badawczego uważa jednak naproksen za stosunkowo najbezpieczniejszy specyfik z całej grupy NLPZ. Diklofenaku radzi unikać.

Wyniki są brutalnym przypomnieniem, że niesteroidowe leki przeciwzapalne nie są nieszkodliwe. Powinny ich unikać szczególnie osoby ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi - podkreśla profesor Gislason.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić