aktualizacja 

Zbadali, jak laser rentgenowski wpływa na krople wody

0

Naukowcy z San Francisco wykorzystali największy na świecie laser rentgenowski, by pokazać naturę eksplozji wywoływanych przez promienie X.

Zbadali, jak laser rentgenowski wpływa na krople wody
(SLAC National Accelerator Laboratory)

Badacze sfilmowali swoje eksperymenty. Wykorzystali największy na świecie laser rentgenowski – LCLS (Linac Coherent Light Source). Jeden z naukowców z Centrum Liniowego Akceleratora Stanforda wyjaśnił, że zrozumienie dynamiki tych eksplozji pozwoli na unikanie niechcianych efektów ubocznych podczas badań.

Z drugiej strony, dzięki zebranym danym pracownicy SLAC może odnajdą sposób na wykorzystanie tych wybuchów do wywoływania zmian w próbkach - powiedział Claudiu Stan z Uniwersytetu Stanforda z USA.

*W testach wykorzystano krople wody. * W strumień uderzało promieniowanie rentgenowskie. Jako źródło światła wykorzystano ultraszybki optyczny laser, a mikroskop o wysokiej rozdzielczości służył do wykonywania zdjęć w momencie zderzenia promieniowania z cieczą. Otrzymane zdjęcia połączono, by pokazać, co dzieje się z wodą pod wpływem promieniowania.

Wielki plusk. Jak się okazuje, gdy tylko promień X uderzał w krople i strumienie, te były wręcz rozrywane na strzępy. Więcej wyników badań naukowców ze SLAC odnajdziecie w Nature Phisics.

Autor: Sylwia Owca

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić