Dagmara Smykla| 

Zignorowała rady dorosłych. Amerykanka stała się ikoną niepełnosprawnych

11

Aimee Mullins nie miała roku, kiedy z powodu choroby amputowano jej obydwie nogi. Wbrew radom nauczycieli i rodziców postanowiła nie robić z tego tajemnicy i walczyć o jak najlepsze protezy. Jej pewność siebie zainspirowała 6-letnią dziewczynkę do równie odważnej postawy.

Zignorowała rady dorosłych. Amerykanka stała się ikoną niepełnosprawnych
(Youtube.com, The Moth)

Dorośli chcieli, by za wszelką cenę ukrywała swoją niepełnosprawność. Aimee Mullins była jeszcze noworodkiem, kiedy z powodu choroby lekarze musieli amputować jej nogi poniżej kolan. Amerykanka w wieku pięciu lat miała operację, przez którą na jakiś czas wylądowała na wózku inwalidzkim.

Nie mogłam się doczekać powrotu do przedszkola i wszystkich przyjaciół. Jednak moja przedszkolanka próbowała temu zapobiec. Uważała, że w takim stanie jestem odpowiednia, że będę rozpraszać inne dzieci - wspomina Mullins.

Jej rodzice również nie ustrzegli się przed takim podejściem. Amerykanka wspomina, że jednym z jej pierwszych zakupów za własne pieniądze była sukienka, którą uważała za szczyt elegancji. Mullins miała wtedy 12 lat. Kiedy ubrała się w nowy zakup na przyjęcie rodzinne, ojciec kazał jej się przebrać. Sukienka odsłaniała miejsce, w którym jej protezy łączyły się z ciałem, co zdaniem jej taty było "nieodpowiednie".

Pierwszy raz sprzeciwiłam się moim rodzicom. Odmówiłam ukrycia protez, tylko dlatego, żeby inni nie czuli się niezręcznie widząc je - wspomina Amerykanka.

Takie podejście zaprowadziło ją na szczyt. W 1996 roku wystartowała na paraolimpiadzie w Atlancie. Teraz jest modelką i aktorką, ma kilkanaście par protez na różne okazje. Jedną z nich zaprojektował dla niej Alexander Mcqueen. Jednak według samej Mullins jej największym osiągnięciem było zainspirowanie do walki o swoje 6-letniej dziewczynki.

Spotkałam ją rok wcześniej, kiedy była w podobnej sytuacji, co ja w jej wieku. Teraz zachwycona pokazała mi na środku ulicy swoją nową nogę. Proteza była różowa i namalowano na niej podobizny bohaterów High School Musical 3. Dziewczynka była bardzo z niej dumna - zakończyła rozbawiona i wzruszona 43-latka.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić