aktualizacja 

Zjedlibyście szczura? A dla nich to największy przysmak

W wielu częściach świata szczury uznawane są za zwierzęta brudne, odrzucające. Ale dla niektórych społeczności gryzonie to smakołyki, bez których nie może się obyć żadna impreza.

Zjedlibyście szczura? A dla nich to największy przysmak
(Pixabay.com)

To co dla jednych jest wstrętne, dla innych może być niezwykle przyjemne. O kim mowa? W odległej górskiej wiosce w Indiach żyje plemię Adi. Każdego roku obchodzi ono niezwykłe święto sztuki kulinarnej - głównym składnikiem jest mięso szczura. Jednym z ulubionych dań Adi jest gulasz zwany bule-bulak oying, który zrobiony jest z żołądka szczura, jelit, wątroby, jąder, płodów, a to wszystko gotowane razem z ogonami i nogami.

Miejscowi kucharze są specjalistami w przygotowywaniu dań z gryzoni. Mięso szczura to obowiązkowy element menu podczas wizyty gościa w domu albo podczas celebrowania uroczystości.

Ogon i łapy szczura są szczególnie cenione za ich smak. Powiedziano mi, że jeżeli nie ma szczurów, to nie ma imprezy. A jak nie ma imprezy, to nie ma szczęścia – powiedział Victor Benno Meyer-Rochow z fińskiego uniwersytetu w Oulu, który badał kulturę i zwyczaje plemienia.

Indie to nie jedyne miejsce, gdzie przysmakiem są gryzonie. Brytyjski prezenter telewizyjny Stefan Gates podczas jednej ze swoich podróży w okolicach miasta Jaunde w Kamerunie znalazł małą fermę szczurów trzcinowych. Opisał ten gatunek jako „małe i złośliwe psy”. Cena mięsa tych szczurów jest niezwykle wysoka, dlatego są one traktowane iście po królewsku.

Jak smakuje mięso gryzoni?

To było najsmaczniejsze mięso, jakie kiedykolwiek jadłem. Przypomina mięso duszone z pomidorami. Trochę jak wieprzowina, ale bardzo delikatna, jak powoli gotowana łopatka wieprzowa. Natomiast gulasz ze szczura to bardzo soczyste mięsko z piękną warstwą tłuszczu, która się powolutku roztapiała – powiedział Stefan Gates.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić