Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
aktualizacja

Zmarł Szimon Peres

11
Podziel się:

O 2 w nocy polskiego czasu odszedł Szimon Peres - były prezydent i premier Izraela. Był jedną z ostatnich żyjących osób z pokolenia założycieli państwa żydowskiego oraz laureatem pokojowej Nagrody Nobla za działania na rzecz pojednania z Palestyńczykami.

Zmarł Szimon Peres
(Getty Images, Ilia Yefimovich)

Zmarł we śnie w wieku 93 lat - poinformowała izraelska agencja prasowa JTA. Polityk na początku września doznał poważnego udaru, w wyniku którego jego stan zdrowia znacznie się pogorszył. Uszkodzenia neurologiczne po wylewie były tak duże, że 26 września w nocy Peres trafił w stanie krytycznym do szpitala Sheba Medical Center w Ramat Gan.

Był jednym z najbardziej znanych światowych polityków. Urodził się w 1923 roku w polskim Wiszniewie (obecnie Białoruś - red.). Peres był jednym z założycieli państwa Izrael, posłem Knesetu nieprzerwanie od 1959 do 2007 roku, a także prezydentem kraju w latach 2007-2014 oraz dwukrotnym premierem w latach 1984-1986 i 1995-1996. Piastował również dwukrotnie funkcję p.o. premiera, w 1977 i 1995 roku. Był ministrem w 12 izraelskich rządach.

Peres był również jednym ze współautorów porozumienia pokojowego na Bliskim Wschodzie. Dzięki jego staraniom premier Izraela Icchak Rabin oraz przywódca Palestyny Jasir Arafat wzajemnie uznali istnienie państwa żydowskiego oraz Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Układ ten zawarty w 1993 roku w Oslo został podpisany w tym samym roku w Waszyngtonie i po dziś dzień stanowi podstawę prawną istnienia Autonomii Palestyńskiej. Za swoje zasługi w tej dziedzinie Peres w 1994 roku został odznaczony pokojową Nagrodą Nobla.

Autor: Kamil Królikowski

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
schamann
6 lat temu
niech mu ziemia ciezka bedzie
kio
6 lat temu
Koniec jest taki sam dla wszystkich ale po wszystkim na niektórych diabły będą tańczyły. Uprzedzając wszystko wiedzących ,że nieba i Boga nie ma więc diabła pewnie też ,żeby udali się asystować egzorcyzmom u najbliższego egzorcysty jeżeli odwaga pozwoli przekonać się osobiście o istnieniu złych mocy.
SS
6 lat temu
DOPIERO TERAZ!!!
co na to Pale...
6 lat temu
hehehehehe "Dzięki jego staraniom premier Izraela Icchak Rabin oraz przywódca Palestyny Jasir Arafat wzajemnie uznali istnienie państwa żydowskiego oraz Organizacji Wyzwolenia Palestyny. Układ ten zawarty w 1993 roku w Oslo został podpisany w tym samym roku w Waszyngtonie i po dziś dzień stanowi podstawę prawną istnienia Autonomii Palestyńskiej. Za swoje zasługi w tej dziedzinie Peres w 1994 roku został odznaczony pokojową Nagrodą Nobla."
Free Palestyn...
6 lat temu
pamietamy: Masakra w Dajr Jasin i wiele innych... za wszystkie zamordowane palestynskie dzieci bedziesz sie szimonku smazyl w piekle. A niebawem zaczna do ciebie dolaczac rotszyldy i inne parchy z wezowego plemienia 🔯.
Waleza
6 lat temu
Każdy ma swój czas który mu sie skończy - także partia rządząca.
Emil
6 lat temu
Hurra! No to dziś pijemy bo jest to jedyna niepowtarzalna okazja i to jaka!.:)
Ed
6 lat temu
Jednego koszernego faszysty mniej!.
Szymek Peresz...
6 lat temu
Wolna Palestyna!!! Wolna Syria!!! Anty Bilder🔯Berg!!!
Marbasa
6 lat temu
I kogo to obchodzi
DHGN
6 lat temu
UFFF
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić