REKLAMA
Odsłoń newsy
Odsłoń newsy
Copyright Wirtualna Polska Media S.A. - ReklamaRegulaminPrywatność
Odświeżone 2 godziny temu
Twoje konto
Pogoda
Radio
Quizy
0
graczy online
Graj teraz!
REKLAMA
26.03.19 (12:50)

Zmiana czasu 2019. Nie przegap przejścia na czas letni: to już za moment

Zmiana czasu w 2019 roku może być jedną z ostatnich. W przyszłości przejście na czas letni prawdopodobnie nie będzie konieczne, bo będzie on obowiązywał przez cały rok. Póki co czeka nas jednak jeszcze zmiana czasu, która nastąpi już w najbliższy weekend.
Arkadiusz Ziołek / East News

Przejście na czas letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. W tym roku wypada ona wyjątkowo późno, bo dopiero 31 marca. Pośpimy wtedy nieco krócej. Zegarki przestawiamy z godziny 2:00 na 3:00, co sprawi, że noc będzie o sześćdziesiąt minut krótsza niż jeszcze w sobotę.

Czy zmiana czasu w 2019 roku będzie ostatnią? Niewykluczone, że raczej jedną z ostatnich. Zmiana czasu może zostać zniesiona najwcześniej w 2021 roku za sprawą dyrektywy przygotowanej w Parlamencie Europejskim.

REKLAMA

Dyrektywa sprawiłaby, że przejście na czas letni nie byłoby już konieczne. W przypadku jej akceptacji kraje Unii Europejskiej dostałyby do kwietnia 2020 roku czas na podjęcie decyzji o tym, jaki czas będzie u nich obowiązywał na stałe – letni czy zimowy. Jeśli Parlament Europejski przyjmie ustawę w tej sprawie, poprzeć będzie ją musiała jeszcze Rada Europejska.

Zobacz też: Czy zmiana czasu ma sens?

O przejście na czas letni i jego sens pytała już Unia Europejska. W ubiegłym roku przeprowadzono otwarte konsultacja publiczne odnośnie przydatności zmiany czasu. Zdecydowana większość pytanych – aż 84 proc. – opowiedziała się za jej likwidacją.

Stanowisko to zajmuje też wielu ekspertów. Zwracają oni uwagę, że zmiana czasu skutkuje zwiększoną liczbą wypadków drogowych. Przyczynia się też do depresji i zawałów serca. Do tego dochodzą też na przykład utrudnienia w transporcie publicznym i problemy z księgowaniem przelewów.

Przejście na czas letni ma służyć maksymalnemu wykorzystaniu źródeł światła słonecznego. W zamyśle ma to między innymi pomóc zaoszczędzić na energii elektrycznej.

Po marcowej czeka nas jeszcze jedna zmiana czasu w 2019 roku. Do czasu zimowego, z którym pożegnamy się w weekend, wrócimy 27 października – tego dnia zegarki przestawimy z godziny 3:00 na 2:00.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz też: Nie tylko kolejarze narzekają. Zmiana czasu to dla wielu horror

0
0
0
0
0
0
PODZIEL SIĘ
TWEETNIJ
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Komentarze
REKLAMA
REKLAMA
Zamknij