Znaleźli szczątki Niemców. Budowa S8 zatrzymana

8

Prace na nowej S8 ledwo się zaczęły, a już trzeba było je wstrzymać. Wszystko przez archeologiczne znalezisko w postaci grobów 24 żołnierzy niemieckich z okresu I Wojny Światowej.

Znaleźli szczątki Niemców. Budowa S8 zatrzymana
(GDDKiA)

Na miejsce pochówku natrafiono na budowie odcinka trasy od węzła Poręba do Ostrowi Mazowieckiej. Po zdjęciu wierzchniej warstwy gruntu okazało się, że znajduje się tam jama grobowa z dwoma rzędami ludzkich szczątków.

*W sumie pochowano tam 24 żołnierzy niemieckich. *Świadczą o tym m.in. resztki umundurowania, guziki, obuwie, czy hełmy pruskie – znane z I wojny światowej tzw. pikielhauby. Przy dwóch żołnierzach znaleziono też dokumenty – książeczki wojskowe, dwa notatniki, oraz rzeczy osobiste - portfel, srebrny zegarek, fajki.

Odnalezienie grobów wstrzymało prace do 5 czerwca na obszarze około 2 arów. Należy się jednak spodziewać dalszych prac w innych miejscach, gdyż wschodnie przedpola Warszawy były terenem walk w latach: 1915 (I Wojna Światowa), w 1920 (wojna polsko-bolszewicka) oraz w 1939 i 1944 (II WŚ.).

Póki co nie wiadomo, czy te przestanki będą miały wpływ na termin zakończenia inwestycji. Według planu powinna być gotowa w połowie lipca 2018 roku. Koszt budowy 16-kilometrowego odcinka to 404,4 mln zł.

Autor: Krzysztof Narewski

Teraz serce internetu w jednej aplikacji. Bądź na bieżąco i pobierz w Google Play albo App Store.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić