aktualizacja 

20 i 25 września Polacy dostaną specjalne przelewy. Oto warunki

27

Już jakiś czas temu zadecydowano, że 14. emerytura będzie wypłacana na stałe każdego roku. Warto jednak pamiętać o tym, że obsługą tego świadczenia zajmuje się nie tylko ZUS. Na dodatkowe środki mogą liczyć również ci, którzy pobierają emerytury i renty z KRUS.

20 i 25 września Polacy dostaną specjalne przelewy. Oto warunki
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Komu przysługuje 14. emerytura z KRUS? To świadczenie jest wypłacane osobom, które w dniu 31 sierpnia 2023 r. mają prawo do jednego ze świadczeń:

  • emerytury rolniczej,
  • renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy,
  • renty rodzinnej,
  • okresowej emerytury rolniczej,
  • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,

Jest jednak istotny warunek. Łączna kwota pobranych świadczeń nie może przekraczać kwoty 5,5 tys. zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Nie ma co konkurować". Nie pójdą na marsz z Tuskiem

Czternasta emerytura przysługuje w wysokości:

  • 2.650,00 zł, jeżeli wysokość przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych
  • nie przekracza kwoty 2.900,00 zł,
  • 2.650,00 zł pomniejszonej o kwotę różnicy pomiędzy kwotą przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych, a kwotą 2.900,00 zł - jeżeli wysokość przysługujących świadczeń emerytalno-rentowych przekracza 2.900,00 zł.
Dodatkowego świadczenia nie przyznaje się, jeżeli jego wysokość jest mniejsza niż 50 zł. Osoba, której świadczenie emerytalno-rentowe/suma świadczeń emerytalno-rentowych będzie równe lub wyższe niż 5.500,00 zł nie otrzyma czternastej emerytury - tłumaczy KRUS.

Czternasta emerytura z KRUS. To trzeba wiedzieć

Ci rolnicy, którzy jeszcze nie dostali "czternastki", mogą się jej spodziewać w dniach 20 lub 25 września. Co ważne, nie trzeba składać żadnych wniosków o świadczenie.

Przy ustalaniu wysokości pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych uwzględnia się sumę kwot tych świadczeń, brutto przed dokonaniem odliczeń, potrąceń i zmniejszeń, a także przed dokonaniem zawieszenia części uzupełniającej w związku z niezaprzestaniem prowadzenia działalności rolniczej podkreśla KRUS.
Z czternastej emerytury potrąca się zaliczkę na podatek dochodowy oraz składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne wg zasad obowiązujących od 1 stycznia 2023 r. Z czternastej emerytury nie dokonuje się potrąceń i egzekucji - tłumaczą urzędnicy.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić