Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. Beata Czuma
|

Abp Marek Jędraszewski: Ekologizm to zjawisko niebezpieczne

73
Podziel się:

- To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki [Grety Thunberg - red.]. To coś, co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych - powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

Abp Marek Jędraszewski podczas opłatka z mieszkańcami Krakowa
Abp Marek Jędraszewski podczas opłatka z mieszkańcami Krakowa (PAP, Jacek Bednarczyk)

Abp Marek Jędraszewski był we wtorek gościem Telewizji Republika. Metropolita krakowski był pytany o dzielenie się opłatkiem w Sejmie. Niektórzy posłowie opozycji protestowali przeciwko temu zwyczajowi.

- Jeśli nawet wcześniej był opłatek w parlamencie i nie wszyscy posłowie przyznawali się do Kościoła, to jednak uznawali w tym geście łamania się opłatkiem do czegoś co łączy. To jest łamanie się chlebem, to bardzo głęboki przejaw życzliwości, dobroci, gotowości do pojednania, to jest coś, co przekracza granice religii, ale jest wpisane w kod kulturowy naszej ojczyzny i natury człowieka. Jeżeli zaczyna się to kwestionować, to można żywić bardzo smutne refleksje, jak niektórzy odeszli daleko od naszego kodu kulturowego - podkreślił hierarcha kościelny.

Marek Jędraszewski odniósł się też do lekcji tolerancji wobec osób LGBT w szkołach, którą wprowadziła m.in. Warszawa. Stwierdził, że "nie ma większej krzywdy wyrządzonej dzieciom".

- Narzuca im się pewne rzeczy i deprawuje od wieku przedszkolnego wbrew wiedzy i zgody rodziców. Pozbawia się czystości ich serc, niewinności, tego co odczytujemy jako najbardziej głębokie przesłanie Pana Jezusa. Okazuje się, że są ludzie i siły zainteresowane tym, by nie było dzieci z ich niewinnością. Komuś zależy na tym, aby one były zdeprawowane. To krzywda wyrządzona całemu społeczeństwu teraz i na przyszłość - powiedział duchowny.

Marek Jędraszewski: Ekologizm to powrót do Engelsa

#

Metropolita krakowski powiedział też, że "ekologizm" stoi w sprzeczności z nauką Kościoła katolickiego. Nazwał to "powrotem do Engelsa".

- To zjawisko bardzo niebezpieczne, bo to nie jest tylko postacią nastolatki [Greta Thunberg - red.], to coś, co się nam narzuca, a ta aktywistka staje się wyrocznią dla wszystkich sił politycznych, społecznych - zaznaczył Jędraszewski. Dodał, że takie przekonania są sprzeczne z Biblią, w której napisano "czyńcie sobie ziemię poddaną”, a "Adam panuje nad zwierzętami".

- To jest wizja człowieka i świata, którą głosi chrześcijaństwo i która jest także wizją głęboko zakorzenioną w judaizmie. Naraz wszystko się kwestionuje, czyli faktycznie kwestionuje się naszą kulturę, odwraca się cały porządek świata zaczynając od tego, że kwestionuje się istnienie Pana Boga - stwórcy, kwestionuje się także rolę i godność każdego człowieka - zakończył duchowny.

Źródło: Telewizja Republika

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(73)
ANN
3 lata temu
Jeszcze niedawno papiez mowil o prawdopodobienstwie wprowadzenia 11 przykazania aby ludzie dbali o przyrode iekologie.DZIWNE ZE DO PEWNYCH KSIEZY TO NIE DOCIERA ITWOZA SWOJA IDEOLOGIE.
Katoliczkka
3 lata temu
Pochwalam głos arcybiskupa Marka Jędraszewskiego nisko chylę czoło przed Nim. Polacy dumnie nosili głowy nawet wtedy gdy byli nękani.
Katoliczka
3 lata temu
Jak można obrażać autorytet Kościoła, który otwiera oczy nam Polakom. Polsko zbudź się z letargu komunizmu
oburzeni
3 lata temu
krótko- czarna zaraza :))))))))))))), piszcie skargę do Franciszka!
Obywatel
3 lata temu
Z takimi duchownymi ten kościół szybko zrobi się pusty .
Jerzy33
3 lata temu
Czarna zaraza bo tak trzeba nazwać tego nie rozumnego starca, który nie przyjmuje niczego do wiadomosci co się teraz dzieje w przyrodzie i na świecie. To oni niszczą świat takimi słowami a wiara którą on prezentuje nic nie wnosi do naszego zycia oprocz calkowitego poddaństwa wobec nich i ich czynów a tak byc nie może i ni będzie nigdy.
Chrześcijanin
3 lata temu
Doskonale ujęte. Arcybiskup mówi to, co Jezus głosił. Potępieńcom się to nie podoba, ale ich czas dobiega końca.Sąd Boży rozstrzygnie too ma rację, a sąd jest nieunikniony.Jak wielki dramt przeżyją ci, którzy zmartwychwstaną do potępienia za swoje czyny zgorszenia? Już dziś współczuje, ale to ich własny wybór. Kto lubi błoto, błoto odziedziczy.
alk
3 lata temu
co te sklerotyczny czlowiek wypowiawda ciemnote mog by wciskac 10 lat temu ale ciemny lod to kupi bo wira to otumanianie
dssss
3 lata temu
Czy on nie widzi różnicy pomiędzy ,,czyńcie sobie ziemię poddaną " a ,,niszczcie ziemię"???
FRANEK
3 lata temu
Arcybiskup ma rację !!! A ludzka PODŁOŚĆ jest wielka. Manipuluje się chorą dziewczynką w imię brudnych politycznych gierek !!! TO WSTYD DLA LUDZKOŚCI !!!
Hana
3 lata temu
Cytat z czeskiego filmu,,gdyby głupota umiała latać on latałby jak gołębica,,
D81
3 lata temu
I wreszcie ktoś mądrze powiedział. Ekologia w Tych czasach jest "niewidzialny wrogiem który czyha" Mamy ekologiczne samochody, z używamy mniej węgla a próbują nam wmówić że jeszcze trzeba coś zmienić, coś dopłacić by ratować planetę. Aż trudno uwierzyć że ocieplenie klimatu za czasów dinozaurów nastąpiło bez naszego udzialu
katolik
3 lata temu
Ten człowiek nie rozumie tego o czym mówi.
Za głupotę
3 lata temu
Nobla mu dać
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić