BOB| 
aktualizacja 

Ale nowina! PiS ma wypłacić tym Polakom po 1588 zł ekstra

189

W przyszłym roku rząd ma wypłacić 30 miliardów złotych z budżetu państwa na dodatkowe świadczenia dla emerytów. "Wyborcza.biz" ustaliła, że Jarosław Kaczyński zgodził się na wprowadzenie 15. emerytury.

Ale nowina! PiS ma wypłacić tym Polakom po 1588 zł ekstra
PiS chce wypłacić 15. emeryturę (PAP, Leszek Szyma�ski)

Czy Prawo i Sprawiedliwość utrzyma się przy władzy? Przekonamy się o tym podczas przyszłorocznych wyborów parlamentarnych. Na razie możemy opierać się na sondażach. W najnowszym opracowanym dla "Dziennika Gazety Prawnej" możemy zauważyć, że na PiS chce zagłosować 33,6 proc. ankietowanych.

Kolejna emerytura przed wyborami?

Politycy zdają sobie sprawę, że muszą uważać na Koalicję Obywatelską pod przywództwem Donalda Tuska. PiS widocznie już ma plan, jak rozprawić się z konkurencją. Partia Jarosława Kaczyńskiego sięgnie po sprawdzoną metodę.

"Wyborcza.biz" dowiedziała się, że w przyszłym roku ma zostać wypłacona 15. emerytura. Emeryci otrzymają ją jednorazowo w 2023 roku i nie będzie kryterium dochodowego. Świadczenie ma wynosić 1588,44 zł brutto na osobę.

Podobno grupa polityków PiS długo naciskała na Kaczyńskiego, aby wprowadził w roku wyborczym piętnastą emeryturę. Lider partii niedawno miał ostatecznie się na to zgodzić.

To oznacza, że w 2023 roku zostanie wypłacona 13., 14. i 15. emerytura. To wszystko będzie kosztować budżet państwa ponad 30 miliardów złotych. A na tym nie koniec, bo dochodzi jeszcze 41,8 mln zł na waloryzację emerytur.

Informacja o kolejnych pieniądzach z budżetu państwa mogą wywołać duże oburzenie. Mamy bowiem rosnącą inflację i coraz wyższe stopy procentowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kaczyński im nie odpuszcza. "Łaski nie robią"
Pomysł z 15. emeryturą i możliwe podwyższenie 500+ na 700+ może mieć poważne konsekwencje dla gospodarki. Dlaczego? Bo gdy władze podnoszą stopy procentowe, żeby zahamować inflację, dorzucanie pustego pieniądza osłabia efekt wyższych stóp i stymuluje inflację - mówi na stronie wyborcza.biz Antoni Kolek, szef Instytutu Emerytalnego.

Nie jest żadną tajemnicą, że Prawo i Sprawiedliwość wciąż ma duże poparcie wśród polskich emerytów. Dlatego też kolejne świadczenie może okazać się asem w rękawie, dzięki któremu partia obecnie rządząca utrzyma się przy władzy.

To na razie wiadomości nieoficjalne, ale można się spodziewać, że "piętnastka" niebawem stanie się faktem. Świadczenie ma zostać wypłacone jeszcze przed wyborami parlamentarnymi w 2023 roku, które odbędą się jesienią. Dokładna data jednak jeszcze nie jest znana.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić