Policzyli policjantów na miesięcznicy. Ich liczba może szokować

43

Aż 208 funkcjonariuszy policji było zaangażowanych w ochronę polityków PiS podczas październikowych obchodów kolejnej "miesięcznicy" pod Wawelem, ustaliła Gazeta Wyborcza. Tak licznie zebrani policjanci chronili przedstawicieli rządu przed trzydziestoma protestantami i protestantkami.

Policzyli policjantów na miesięcznicy. Ich liczba może szokować
pikieta przeciwników PiS podczas miesięcznicy pogrzebu pary prezydenckiej (PAP, Łukasz Gągulski)

Obchody miesięcznic pogrzebu pary prezydenckiej wypadają na 18. dzień miesiąca. Tradycyjnie już w tym czasie na Wawelu spotykają się prominentni politycy PiS i ich zwolennicy. Nie brakuje też opozycjonistów, manifestujących niechęć do rządu i comiesięcznych spotkań polityków w Krakowie.

Tak było też w październiku, kiedy działacze PiS znów przybyli na Wawel. W tym dniu do miasta zjechali także najważniejsi przedstawiciele rządzącej partii, na czele z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak relacjonowali wtedy dziennikarze Gazety Wyborczej, obchody były obstawiane ogromną liczbą funkcjonariuszy, nie współmierną do skali towarzyszących wizytom polityków protestów. Obecni na miejscu dziennikarze podawali wówczas, że służb w mundurach i w cywilu jest prawie czterokrotnie więcej niż protestujących. W rzeczywistości, proporcje te są o wiele większe.

Gazeta Wyborcza zwróciła się do policji z wnioskiem o podanie kosztów, jakie generują obstawy miesięcznic i towarzyszące im zgromadzenia. Piotr Szpiech, rzecznik krakowskiej policji odpisał:

W zabezpieczeniu tych pięciu zgromadzeń oraz wizyt przedstawicieli rządu brało udział 208 policjantów. To zarówno policjanci mundurowi, jak i po cywilnemu. Do tego użyto 57 pojazdów służbowych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska policja kpi na Facebooku ze stereotypów na temat młodzieży. Niecodzienny film

Gazeta Wyborcza zaznacza, że trudno tutaj wyliczyć konkretne kwoty, bo w przypadku pracy policjantów nie da sie prosto wyliczyć tzw. "robotogodzin". Zaznacza jednak, że obchody na Wawelu nie są uroczystościami o charakterze państwowym.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić