o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
BA
|

Będą pracować krócej. Planują czterodniowy tydzień pracy

17
Podziel się

Rząd Japonii zaleca pracodawcom wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy. Oznacza to, że Japończycy będą pracować krócej. Urzędnicy uważają, że dzięki temu poprawi się "równowaga między życiem zawodowym a prywatnym". Szacuje się, że rocznie z przepracowania umiera około 10 tys. Japończyków.

Będą pracować krócej. Planują czterodniowy tydzień pracy
Rząd Japonii proponuje czterodniowy tydzień pracy (Getty Images)
bECdTHat

Władze Japonii opublikowały nowe wytyczne dotyczące polityki gospodarczej. Jednym z kluczowych punktów programu jest skrócenie czasu pracy. Rząd zaleca właścicielom firm, aby pracownicy byli dyspozycyjni tylko przez cztery dni w tygodniu. Zmiany w tym zakresie były wywołane pandemią koronawirusa, kiedy większość Japończyków pracowała zdalnie.

Zdaniem urzędujących, poprawi to sytuację demograficzną w kraju. Dzięki większej liczbie wolnego Japończycy będą mieli czas na swoje rodziny - uważa rząd. Japonia od lat boryka się z problemem demografiznym - społeczeństwo państwa starzeje się, rodzi się też stosunkowo mało dzieci.

bECdTHav

"Zmiana ma się zakorzenić w firmach"

Władze liczą też, że nowa polityka wobec pracowników wzmocni japońską gospodarkę, która nadal jest niestabilna po pandemii koronawirusa. Rząd uważa, że nowe zasad pracy zachęcą Japończyków do wychodzenia z domu i wydawania pieniędzy, co ma pobudzić gospodarkę.

Rządowi zależy na tym, aby ta zmiana nastawienia zakorzeniła się w japońskich firmach - powiedział "Deutsche Welle" Martin Schulz, główny ekonomista ds. polityki w japońskim przedsiębiorstwie Fujitsu.

Nie wszyscy jednak uważają, że czterodniowy tydzień pracy może pomóc japońskiej gospodarce. Niektórzy eksperci wyliczają, że jeszcze bardziej może to pogorszyć jej sytuację. Kraj już doświadcza niedoboru siły roboczej ze względu na kurczącą się liczbę ludności. Są też obawy, że niektórzy właściciele będą podchodzili niechętnie do nowej polityki pracowniczej, ze względu na przywiązanie do tradycji.

bECdTHaB

Japończycy oceniają pomysł pozytywnie, ale boją się o mniejsze pensje

W dotychczas przeprowadzonych wśród Japończyków sondażach zdecydowana większość respondentów ocenia pomysł skrócenia tygodnia pracy pozytywnie. Obawiają się jednak o obniżki płac, a także oskarżenia pracodawców, że nie są w pełni zaangażowani w swoją pracę.

Niechlubną tradycją wśród Japończyków jest duża ilość nadgodzin, za które w tym kraju nie należy się dodatkowego wynagrodzenia. W niektórych firmach wynoszą one nawet 60 godzin miesięcznie. Jak informuje "DW", w japońskich mediach regularnie pojawiają się informacje o młodych pracownikach, którzy zachorowali z powodu przepracowania.

bECdTHaC

10 tys. Japończyków umiera z przepracowania

Zdarzają się też sytuację kiedy zmęczeni pracownicy popełniają samobójstwo przez zbyt duży stres związanym z ich pracą. W języku japońskim istnieje nawet na to zjawisko odpowiednie słowo - "karōshi" - co oznacza nagłą śmierć z przepracowania i stresu. Szacuje się, że rocznie z przepracowania umiera około 10 tys. Japończyków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECdTHaW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(17)
Oni tak lubią
3 miesiące temu
4 dni po 24 godziny pracy non stop, to będzie 96 godzin w tygodniu.
Ares
3 miesiące temu
Czy praca w Japonii jest obowiązkowa? Ja tam jak nie chce to nie pracuje a w życiu bym nikogo nie nagabywał żeby zmniejszył czas pracy.
Goldengecko
3 miesiące temu
Niech im Żabki otworzą to będą mieli 4 dni pracy jak se narysują
bECdTHaX
Goldengecko
3 miesiące temu
No raczej mnie godzin w Tygodniu powinno być a nie 4 dni
kkkdd
3 miesiące temu
Amazona im dać. Niech poczuję jak dobrze ma w Polsce. 22 Brutto
kkk
3 miesiące temu
Amazona in dać, niech zobaczy jak dobrze ma w Polsce!!!22 brutto
gościu
3 miesiące temu
Czterodniowy tydzień. Ci Japończycy. Czego to oni nie wymyślą :)
Dyrektor
3 miesiące temu
Słuchajcie, tylko jeszcze musimy rozstrzygnąć czy wolny ma być piątek (zmęczeni po całym tygodniu pracy) czy raczej poniedziałek (zmęczeni po łykendzie).
Kamil
3 miesiące temu
Popieram
badacz zjawis...
3 miesiące temu
"Niechlubną tradycją wśród Japończyków jest duża ilość nadgodzin, za które w tym kraju nie należy się dodatkowego wynagrodzenia." A to całkiem tak samo jak u nas w Polsce. Na marginesie: czy autor artykułu jest w stanie odróżnić w języku polskim biernik od dopełniacza? Chyba nie za bardzo. Ale skoro tu pisuje to jednak powinien, mimo że "polśka jenżik - trudna jenżik".
I tyle
3 miesiące temu
PISZESZ ZE EMIGRACJA TO DOBRY SPOSOB. TYLKO ZE.. EMIGRANCI.. NIE PRZYJEZDZA JA PO PRACE .. TYLKO PO SOCJALNE NIEMIECKIEJ W POLSCE.. CI CO PRZYJEZDZAJA Z PANSTW SWOJICH NIGDY NIE PRACOWALA ..MYSLISZ ZE ZMUSZISZ ICH DO PRACY TO MARZYSZ ZA DUZO..MURZYN CZY ARAB NIE BENDZE PRACOWALA ZA PENSJE POLSKA W POLSCE .. OTTO PRAWDA... WIEC NADAL CHESZ EMIGRANTA DO PRACY W POLSCE ...CHYBA CI SIE PRZEWROCZILO W GLOWIE..
See
3 miesiące temu
Brawo popieram
Kasia
3 miesiące temu
Japonczycy umieraja z przepracowania...a my to co...u nas najlepiej, aby jedna osoba pracowala za dziesieciu za najnizsza pensje, ktora przezyc nie pozwala. Stres, nerwy...wylew, zawal i wszystko co najgorsze gwarantowane.
bECdTHaP
Felek
3 miesiące temu
A w polsce trzeba robić na dwa etaty, żeby jakoś żyć. Nasz kraj się cofa w rozwoju, a emigracjia cały czas jest dobrą opcją.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić