Będzie nowe 300 plus?! Rząd zabrał głos

6

Jakiś czas temu do Senatu trafiła petycja od seniorów o wprowadzenie 300 złotych do emerytury dla wdowy lub wdowca. Seniorzy zwracali uwagę na rosnące koszty życia po śmierci najbliższej osoby. Teraz do pomysłu wdrożenia nowego świadczenia odniósł się rząd.

Będzie nowe 300 plus?! Rząd zabrał głos
Zdjęcie ilustracyjne (Adobe Stock)

Wnioskodawcy przedstawili pomysł wdrożenia 300 plus dla wdów lub wdowców, którzy żyli w związku małżeńskim co najmniej przez 45 lat. "Małżonkom po śmierci bliskiej, ukochanej osoby jest znacznie trudniej finansowo niż małżeństwom wspólnie gospodarującym" - argumentowano.

"Fakt" donosi, że pod koniec marca senatorowie zajęli się inicjatywą obywatelską. W trakcie posiedzenia Senatu głos na temat potencjalnych wypłat dla wdowców zabrał przedstawiciel resortu rodziny Zbigniew Wasiak.

Źródłem finansowania świadczeń jest fundusz składek pracowników i pracodawców. W obecnych przepisach mamy dodatek pielęgnacyjny i dla sierot zupełnych, oba są świadczeniami o charakterze ubezpieczeniowym. W systemie emerytalnym brak jest miejsca dla preferencji. Wprowadzenie nowych dodatków do emerytury dla wybranych grup ubezpieczeniowych doprowadziłoby do naruszenia reguły, bo nie miałyby one pokrycia w składce - ocenił polityk, cytowany przez "Fakt".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: "Babciowe". Platofrma Obywatelska podaje wyliczenia

Ostatecznie senatorowie zdecydowali, że nie będą podejmować prac nad petycją. To wynik przeprowadzonego głosowania. Niektórzy seniorzy mogą być więc rozczarowani.

Nowe 300 plus dla sołtysów

300 plus dla wdowców nie przeszło, ale warto wspomnieć, że rząd zdecydował się na wdrożenie dodatkowego wsparcia dla sołtysów. Ci, którzy pełnili taką funkcję przez co najmniej 10 lat, otrzymają świadczenie wysokości 300 zł miesięcznie. Kwota ta będzie corocznie waloryzowana.

Świadczenie zostanie przyznane po osiągnięciu 60 lat w przypadku kobiet oraz 65 lat w przypadku mężczyzn. Nowe wsparcie dla sołtysów będzie wypłacane przez KRUS na wniosek osoby uprawnionej.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić