Chcesz dostać 300 zł? To proste, ale trzeba się pospieszyć

24

Jeżeli ktoś nie otrzymał 300 zł w ramach programu "Dobry Start", to śmiało może się jeszcze ubiegać o takie świadczenie. Jest to pomoc jednorazowa, na wyprawkę szkolną dla dzieci.

Chcesz dostać 300 zł? To proste, ale trzeba się pospieszyć
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images, Juana Mari Moya)

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnia, że program "Dobry Start" to inwestycja w edukację polskich dzieci. Świadczenie jest wypłacane bez względu na dochód. Jest to wsparcie dla 4,4 miliona uczniów.

Świadczenie dobry start przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Na dziecko niepełnosprawne, uczące się w szkole, świadczenie przysługuje do ukończenia przez nie 24. roku życia - wyjaśnia resort rodziny.

By otrzymać świadczenie, należy złożyć wniosek. "Może to zrobić matka, ojciec, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka (opiekun faktyczny to osoba faktycznie sprawująca opiekę nad dzieckiem, która wystąpiła do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka). Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej składa rodzic zastępczy, osoba prowadząca rodzinny dom dziecka lub dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej" - informuje wspomniane ministerstwo.

Do kiedy można się starać o 300 zł?

Przyjmowaniem wniosków w ramach tego programu zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. To właśnie ta instytucja koordynuje również rozpatrywanie dokumentów i wypłatę pieniędzy.

Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS tylko drogą elektroniczną, a wypłata przyznanego świadczenia będzie odbywać się wyłącznie w formie bezgotówkowej, na wskazane konto bankowe - wyjaśniono w oficjalnym komunikacie.

Ci, którzy jeszcze nie złożyli wniosku, mają coraz mniej czasu. Można to uczynić do 30 listopada 2022 roku poprzez portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie https://empatia.mpips.gov.pl/, przez bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS. Środki zostaną wypłacone w ciągu dwóch miesięcy od dopełnienia formalności.

Zobacz także: Marta Żmuda-Trzebiatowska: "Czasami tęsknie za cząstką siebie bez troski"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić