aktualizacja 

Czas na nowe świadczenie w Polsce? Zastąpiłoby 500+ i wiele innych

701

W każdym państwie część społeczeństwa potrzebuje rządowego wsparcia. Sam system pomocy społecznej jest przy tym niezwykle drogi i czasem mało efektywny. Dlatego pojawiają się głosy, że należałoby skończyć z biurokracją i wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy. Z czym to się wiąże?

Czas na nowe świadczenie w Polsce? Zastąpiłoby 500+ i wiele innych
1300 zł co miesiąc dla każdego? Bezwarunkowy dochód podstawowy nowym pomysłem (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Obecnie w Polsce obowiązuje szereg świadczeń socjalnych. Najpopularniejsze to 500 plus, które wypłacane jest rodzicom dzieci do 18. roku życia. Najbiedniejsza część społeczeństwa może też liczyć na różnego rodzaju zasiłki, które pozwalają jej przetrwać od pierwszego do pierwszego.

1300 zł co miesiąc dla każdego? Bezwarunkowy dochód podstawowy nowym pomysłem

Jednak jak informują toruńskie "Nowości", wysokie koszty związane z utrzymaniem biurokracji i pracowników zajmujących się rozpatrywaniem różnego rodzaju wniosków socjalnych sprawiają, że coraz popularniejsza jest koncepcja bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? To koncepcja zakładająca likwidację wszystkich świadczeń (500 plus, 300 plus, itd.) i wynikających z nich obowiązków poprzez zastąpienie stałym wsparciem o określonej wartości, np. 1300 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stopy procentowe mogą sięgnąć 10 proc. Będzie wznowienie podwyżek?

Jak wyjaśnił w rozmowie ze "Strefą Biznesu" dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które przede wszystkim cechuje się bezwarunkowością. Przysługuje każdemu, co ma upraszczać wszelkie procedury i sprawiać, że do jego obsługi nie będą angażowani liczni pracownicy socjalni.

Takie świadczenie powinno być też powszechne, czyli ma przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie. Cechuje je też indywidualność, czyli pieniądze powinna otrzymywać każda osoba, a nie rodzina czy gospodarstwo domowe.

"Na razie nie ma jeszcze decyzji co do tego kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie. Bliski jest natomiast termin gdy zostanie zastosowane w części województwa warmińsko-mazurskiego; tam wszystko jest już przygotowane - jest oczekiwanie na środki na uruchomienie programu" - informują "Nowości".

Jeśli eksperyment na Warmii i Mazurach się powiedzie, możliwa stanie się dyskusja nad wprowadzeniem go w pozostałej części kraju. Czy program pilotażowy ruszy jeszcze tego roku? Tego nie wiadomo. Na razie został on wpisany do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Jest to 10 gmin położonych przy północnej granicy Polski. Strategia została zaakceptowana przez marszałka województwa.

Prace nad bezwarunkowym dochodem podstawowym trwają też w innych krajach. Testy tego rozwiązania odbyły się w Finlandii, Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić