Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Czas na nowe świadczenie w Polsce? Zastąpiłoby 500+ i wiele innych

348
Podziel się:

W każdym państwie część społeczeństwa potrzebuje rządowego wsparcia. Sam system pomocy społecznej jest przy tym niezwykle drogi i czasem mało efektywny. Dlatego pojawiają się głosy, że należałoby skończyć z biurokracją i wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy. Z czym to się wiąże?

Czas na nowe świadczenie w Polsce? Zastąpiłoby 500+ i wiele innych
1300 zł co miesiąc dla każdego? Bezwarunkowy dochód podstawowy nowym pomysłem (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Obecnie w Polsce obowiązuje szereg świadczeń socjalnych. Najpopularniejsze to 500 plus, które wypłacane jest rodzicom dzieci do 18. roku życia. Najbiedniejsza część społeczeństwa może też liczyć na różnego rodzaju zasiłki, które pozwalają jej przetrwać od pierwszego do pierwszego.

1300 zł co miesiąc dla każdego? Bezwarunkowy dochód podstawowy nowym pomysłem

Jednak jak informują toruńskie "Nowości", wysokie koszty związane z utrzymaniem biurokracji i pracowników zajmujących się rozpatrywaniem różnego rodzaju wniosków socjalnych sprawiają, że coraz popularniejsza jest koncepcja bezwarunkowego dochodu podstawowego.

Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy? To koncepcja zakładająca likwidację wszystkich świadczeń (500 plus, 300 plus, itd.) i wynikających z nich obowiązków poprzez zastąpienie stałym wsparciem o określonej wartości, np. 1300 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stopy procentowe mogą sięgnąć 10 proc. Będzie wznowienie podwyżek?

Jak wyjaśnił w rozmowie ze "Strefą Biznesu" dr Maciej Szlinder, prezes Polskiej Sieci Dochodu Podstawowego, bezwarunkowy dochód podstawowy to świadczenie, które przede wszystkim cechuje się bezwarunkowością. Przysługuje każdemu, co ma upraszczać wszelkie procedury i sprawiać, że do jego obsługi nie będą angażowani liczni pracownicy socjalni.

Takie świadczenie powinno być też powszechne, czyli ma przysługiwać wszystkim obywatelom albo mieszkańcom danego terytorium, a nie wybranej grupie. Cechuje je też indywidualność, czyli pieniądze powinna otrzymywać każda osoba, a nie rodzina czy gospodarstwo domowe.

"Na razie nie ma jeszcze decyzji co do tego kiedy takie rozwiązanie wejdzie w życie. Bliski jest natomiast termin gdy zostanie zastosowane w części województwa warmińsko-mazurskiego; tam wszystko jest już przygotowane - jest oczekiwanie na środki na uruchomienie programu" - informują "Nowości".

Jeśli eksperyment na Warmii i Mazurach się powiedzie, możliwa stanie się dyskusja nad wprowadzeniem go w pozostałej części kraju. Czy program pilotażowy ruszy jeszcze tego roku? Tego nie wiadomo. Na razie został on wpisany do strategii regionalnej Stowarzyszenia Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza. Jest to 10 gmin położonych przy północnej granicy Polski. Strategia została zaakceptowana przez marszałka województwa.

Prace nad bezwarunkowym dochodem podstawowym trwają też w innych krajach. Testy tego rozwiązania odbyły się w Finlandii, Francji, Włoszech i Wielkiej Brytanii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(348)
ks. Marek
2 miesiące temu
Brawo PiS! PiS da matce emeryturę po wychowaniu czterech dzieci i powinien dać i ojcu! PiS da na podręczniki i ogrzewanie i węgiel sprowadził z Australii, tam gdzie są kangury, bo ci z PO nie wiedzą gdzie są kangury, PO co te uniki?! Będzie obowiązkowa religia i tak i tak, tu chodzi o wartości i promowanie pewnych idei! Szach-mat! Ci z PO ,nie chcą HiTu lub etyki czy religii, aby ich dzieci się uczyły, taka smutna prawda, jak się jest moralnie wykolejonym, a na słowo prawda ma się alergie!! PiS da na każdemu Polakowi, 1300 zł , nie ważne jakie ma POglądy, tak dobry jest! A nadal krytyka najlepszego rządu w historii, niespotykane! To że państwo jest świeckie to każdy wie, ale ten krzyż w przedszkolu komu to przeszkadza, nawet zmuszanie do religii, to nie żadna indoktrynacja, ani tworzenie podległych jednostek, nie można słuchać krytykantów i dowcipnisiów! Wolność słowa, niech sobie mówią! Karawana jedzie a pieski szczekają! Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem, Polska jest Polską, a Polak Polakiem! Szach-mat! Bóg zapłać†
Wdowa
2 miesiące temu
Przebimbali zycie lekkoduchy nigdzie nie pracując lub pracując kilka lat bo w prl-u był taki obowiązek a teraz mają mieć emeryturki kosztem tych co płacili składki.Okradając ich i ich rodziny.Gdzie sa składki osob zmarłych a no zamiast trafić do rodzn wdów wdowców dzieci pokrzywdzonych przez los to się ich okrada a ci zostają z rachunkami i kredytami z komornikiem na karku .Czy ja jestem gorszą matka dzieci po studiach niz te co siedzialy w domu w pieleszach.
Dylemat
2 miesiące temu
Ludzie wolicie rząd, który chce was kupić waszymi pieniędzmi i rozdaje wam wasze pieniądze? Czy rząd, który rozdaje wam cudze pieniądze bo będzie je miał z innych źródeł na przykład od Unii Europejskiej i nie będzie pogłębiał infalcji?
Adam
2 miesiące temu
Lepiej żeby wygrała lewica przynajmniej rozdawnictwo będzie za dotacje unijne a nie jak za pis dać 500 i zabrać 900 i więcej
...
2 miesiące temu
Wtedy dopiero ceny wszystkiego pójdą w górę. Nie tylko w Warmii i Mazurach, ale w całej Polsce. Znowu szybko zauważymy, że mieliśmy więcej bez tych 1300.
Goldengecko
2 miesiące temu
No cóż jeszcze parę lat rządów Pis-u i te 1300 będzie warte co teraz 130
YOKO
2 miesiące temu
No cóż, niektóre osoby wszystko pis wybaczą i będą go bronić, bo to jedyny rząd co im coś dał " a za po było bezrobocie, mega kapitalistyczny wyzysk i zero pomocy socjalnej od państwa. A tu nagle dzięki kościół wygrał pis i ludziom dał trzynastki, czternastki, 500 + a potem wygadywanie w TVP, że kasa na tarczę antykryzysową, antyinflacyjną i na polski ład Polska dostała od Unii Europejskiej a już dawno unia Europejska nie daje nam kasy tylko kary do płacenia. A niestety są ludzie, którzy dla kasy i ratowania własnego tyłka zrobią i zniosą wszystko i dla nich nieważne na kogo zagłosują i jakie będą tego skutki dla nich samych i reszty narodu, najważniejsze żeby,, rząd coś im dał " jak 500+, bony, zasiłki itd.
😇😇🤔😁😇😊�...
2 miesiące temu
Jak wybory wygra lewica lub razem to od razu unia Europejska odkręci kurek z kasą, który został zakręcony przez wybryki pis i dostaniemy dotacje prędzej niż gdyby wygrało PO bo razem i lewica są bardziej unijne niż po! A wiadomo, że Unia Europejska uzależnia dotacje od przestrzegania ich zachodnich wartości a im bardziej unijna partia będzie rządzić Polską, tym szybciej i więcej Polska otrzyma dotacji unijnych! PIS PRZEKUPUJE POLAKÓW ICH PIENIĘDZMI I ROZDAJE IM ICH PIENIĄDZE A ŻEBY DAĆ 500+ ZABRAŁ NAM POLAKOM MINIMUM 1000 ZŁ. A LEWICA PODZIELA UNIJNE WARTOŚCI A OD UNIJNYCH WARTOŚCI ZALEŻNE SĄ DOTACJE UNIJNE I TAK LEWICĘ BĘDZIE STAĆ NAWET NA 3000+ jako bezwarunkowy dochód podstawowy. Ponieważ oni są tak unijni, że od Unii Europejskiej dostaną tyle kasy, że będzie ich stać na 3000+. Z TĄ RÓŻNICĄ, ŻE LEWICA BĘDZIE ROZDAWAĆ POLAKOM KASĘ OD UNII EUROPEJSKIEJ A NIE ROZDAWAĆ POLAKOM ICH PIENIĄDZE JAK TO ROBI PIS. A jak ktoś jest mądry to wykorzysta bezwarunkowy dochód podstawowy w mądry sposób na przykład zainwestuje w swoje kwalifikacje zawodowe i pójdzie do pracy bo dzięki kursom itd zwiększy swoją atrakcyjność na rynku pracy i tym samym zwiększy swoje szanse na jakiekolwiek zatrudnienie lub poprawi swoje kwalifikacje i będzie miał lepszą pracę.
Empatia
2 miesiące temu
Zanim nazwiecie kogoś leniem, nierobem itd, to spytajcie się go dlaczego jest bezrobotny i co go pchnęło w bezrobocie i niech wam opowie historię swojego życia o tym jak został bezrobotny. Bo nie każdy jak wy to mówicie,, nierób " nie pracuje bo nie chce lub jest pijakiem itd. Ludzie są bezrobotni z różnych powodów na przykład Jan pracownik fabryki został zwolniony i reszta jego kolegów i koleżanek z pracy też zostali zwolnieni bo pracodawca woli pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności żeby otrzymać dofinansowanie z PFRON i nie tylko poprzedni zakład pracy pana Jana woli osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności. Albo małżeństwo z piątką dzieci, Jan i Sandra pracowali w jakimś zakładzie pracy w małej miejscowości a zakład pracy zbankrutował a oni nie mają za co wyprowadzić się do większego miasta żeby znaleźć pracę albo się przekwalifikować. Artur studiował na kierunkach ścisłych /informatycznych zna biegle języki ale nie ma doświadczenia i nikt nie chce go zatrudnić bo nie ma doświadczenia i to błędne koło się powtarza. Zuzanna, Adrian, Karol, Ewa pracowali w jakiejś firmie ale pracodawca wolał przenieść produkcję do Chin lub innego kraju, gdzie jest tańsza siła robocza itd. I często nawet do zamiatania nie chcą zatrudnić człowieka bo ten nie ma doświadczenia. Pan Rafał pracował jako kucharz lub magazynier , został inwalidą i po wypadku samochodowym porusza się na wózku inwalidzkim i z tego powodu, że nie może stać na nogach to go zwolniono i nie ma za co się przekwalifikować. Ktoś został wrobiony w kradzież, której nie dokonał lub podrzucono mu narkotyki i dlatego go /ją zwolnili, nikt nie wierzy jemu/jej w to, że jest niewinny lub niewinna i nikt nie chce tego kogoś zatrudnić z wcześniej wymienionego powodu. Wymienione sytuacje mogą się zdarzyć każdemu z was lub waszym znajomym, waszemu rodzeństwu, dzieciom, wnukom itd. W życiu ludziom zdarzają się różne sytuacje. Nie znacie dnia ani godziny jak wam lub waszym bliskim noga się w życiu powinie.
Goldengecko
2 miesiące temu
No to Ustawa o ochronie Ludności zabierze tym co mają
Lewicowa Ania...
2 miesiące temu
Xxxxx.... Oni mają prawo do głosowania bo chcą wrócić do swojego kraju, ale oni nie chcą mieć w ojczyznie tego, przed czym uciekli na obczyznę oraz żeby kolejni rodacy nie musieli uciekać. I dlatego rodacy za granicą mają i powinni mieć prawo do głosowania w wyborach swojego kraju nawet jak są na obczyźnie. Poczekaj aż ty wyjedziesz za granicę z jakiegoś powodu na przykład problemów z pracą i zarobkami a dopiero potem się wypowiadaj. Ludzie chcą żeby w ich ojczyznie było tak jak na obczyźnie jeśli na obczyźnie jest im lepiej niż w ojczyznie i żeby mogli bez strachu wrócić do kraju oraz żeby powrót do ojczyzny nie był powrotem do, tego przed czym uciekli za granicę oraz żeby reszta rodaków nie musiała szukać pracy, szczęścia itd za granicą!
Matka
2 miesiące temu
Zabrać+500 I dać posiłki w szkole zupkę chlebek na przerwach Picie Przede wszystkim porządne szkoły a nie po komunistyczne
Adam
2 miesiące temu
Krysiu wyobraź sobie, że skończyłaś studia i nikt nie chce cię zatrudnić bo nie masz doświadczenia chociaż to będzie oferta dla osób bez doświadczenia i takie błędne koło będzie ci się powtarzać. Albo będą zatrudniać po znajomości. A po trzecie pracodawcom najbardziej opłaca się zatrudniać osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności jest więcej ofert pracy niż dla ukraińców bo pracodawcy dostają więcej korzyści za osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Prawda
2 miesiące temu
Zastanówcie się jakie są prawdziwe intencje głosicieli teorii spiskowych i co tak naprawdę kryje się pod przykrywką ocalenia świata przed globalistami itd. Wy naprawdę myślicie, że ci co głoszą teorie spiskowe nie mają żadnych (złych) zamiarów zapakowanych w troskę. Naiwni jesteście! Teorie spiskowe są propagowane przez tych co chcą żeby świat był takim jakim był przed rzezią hugenotów i rewolucją francuską a głosiciele teorii spiskowych przypusują włane zamiary innym tylko po to żeby ludzi nastraszyć żeby potem żerować na waszym strachu i potrzebie elitaryzmu. Teorie spiskowe propagują ludzie, którzy utożsamiają się w arystokracją, patrycjuszami i innymi panami feudalnymi.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić