Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|
aktualizacja

Szykują nową opłatę dla właścicieli mieszkań. Polacy się wściekną?

128
Podziel się:

To nie jest dobra wiadomość dla właścicieli domów i mieszkań, zwłaszcza w dobie galopującej inflacji. Muszą oni szykować się na spory wydatek. Konieczność sporządzenia świadectwa energetycznego kosztować ich będzie kilkaset złotych rocznie.

Szykują nową opłatę dla właścicieli mieszkań. Polacy się wściekną?
Cios dla właścicieli mieszkań. Zapłacą kilkaset złotych (WP, Mateusz Madejski)

Jeśli właściciel domu lub mieszkania będzie je chciał sprzedać albo wynająć, konieczne będzie przedstawienie świadectwa energetycznego lokalu. Jak precyzuje "Dziennik Gazeta Prawna", dotyczy to nowych umów najmu. Nowym obowiązkiem nie zostaną objęte już wynajmowane nieruchomości.

W budynkach wielorodzinnych (...), jeżeli obywatel będzie wynajmował takie mieszkanie, musi sporządzić świadectwo charakterystyki energetycznej dla tej części budynku, której to dotyczy, czyli dla tego mieszkania - powiedział wiceminister rozwoju Piotr Uściński.

Cios dla właścicieli mieszkań. Zapłacą kilkaset złotych

Zgodnie z nowymi przepisami, przewidziano obowiązek sporządzania świadectw charakterystyki energetycznej budynków indywidualnych czy wielorodzinnych. W przypadku już istniejących zabudowań, przygotowanie dokumentu będzie konieczne w razie ewentualnej transakcji najmu lub sprzedaży. Z kolei w przypadku nowych nieruchomości, świadectwo jest niezbędne przy jego odbiorze.

Senatorowie, którzy ostatnio debatowali nad zmianami w ustawie o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawie - Prawo budowlane, nowe uregulowania mogą ograniczyć rynek najmu w Polsce. Wskazali, że zmienione przepisy wiązać się będą z dodatkowymi kosztami, co może być ciosem dla wielu rodzin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Stopy procentowe mogą sięgnąć 10 proc. Będzie wznowienie podwyżek?

Problem jest palący zwłaszcza w dobie galopującej inflacji i wysokich stóp procentowych, które ograniczają Polakom możliwość zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Wiceminister Piotr Uściński bronił jednak pomysłu ministerstwa i podkreślał, że jest to wprowadzenie w życie unijnych przepisów.

Zdaniem przedstawiciela resortu rozwoju, nowe rozwiązanie pozytywnie wpłynie na rynek budowlany, ponieważ kupujący czy najemcy będą mieli większą świadomość kosztów, jakie trzeba będzie ponieść w związku z utrzymaniem, ogrzaniem domu czy mieszkania

Pocieszeniem dla milionów Polaków będzie to, że sporządzenie świadectwa energetycznego domu czy mieszkania konieczne będzie jedynie w razie chęci sprzedaży lub wynajmu już istniejącej nieruchomości. Jeśli ktoś nie posiada takiego zaświadczenia, ale nie ma planów ze zbyciem czy wynajmem lokum, nie będzie musiał wydawać kilkuset złotych.

Wiceminister był też pytany o to, czy już zawarte umowy najmu będą musiały zostać uzupełnione o świadectwo energetyczne. Uściński wyjaśnił, że nie. - Jeżeli ktoś jest właścicielem mieszkań i je wynajmuje, dla funkcjonujących umów najmu my tutaj nie wprowadzamy żadnych nowych obowiązków. Natomiast jeżeli ktoś zawiera nową umowę najmu, to przy zawieraniu umowy właściciel jest zobowiązany przekazać świadectwo charakterystyki energetycznej tego mieszkania, tej części budynku, którą wynajmuje - powiedział.

Obowiązek dotyczący posiadania świadectwa energetycznego pojawi się po wejściu nowelizacji w życie - po sześciu miesiącach od jej ogłoszenia.

Zobacz także: Stopy procentowe mogą sięgnąć 10 proc. Będzie wznowienie podwyżek?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(128)
tylko utyliza...
2 miesiące temu
no i o2 sie rozpisalo jak by sie paru pismokow zutilizowało to inni by glupot nie pisali juz sie POpaprancy Popisali
Pierestrojka
2 miesiące temu
Chory kraj już rwią co mogą mirabelki i szczaw do reglamentacji już chyba głupszych rządów nie będzie jeden bierze miliony za ziemię drugi dostaje 5 zł sprawiedliwość jak za pańszczyzny 😤
wania
2 miesiące temu
Już szybko i Pisa rozszczelnimy
@@@
2 miesiące temu
Już niedługo będziemy płacili za skorzystania z własnego kibelka ze wskazaniem, o której możemy z niego korzystać.
Banasssss
2 miesiące temu
A jak na godziny sie zacznie wynajmowac to tez konieczne czy tylko wynajm dlugotermimowy
Dex
2 miesiące temu
Co to znaczy CO ROKU?
Wania
2 miesiące temu
Przecież jest projekt ,który zawiera materiały i grubości wszystkich przegród.Jezeli dom jest odebrany to niech sobie parametry spiszą z projektu .proste
Ala
2 miesiące temu
Wszyscy się pienią o kilkaset złotych, ale dajecie kilka tysięcy pośredniką nieruchomości, którzy często nie wiedzą ile ma dana ściana. Zawyżają metry wpisują piwnice do metrażu mieszkania...
Polak
2 miesiące temu
Mój dom. Moja własność. Wara wszystkim złodziejom z rządu od tego na co ciężko zapracowałem. A już niedługo to ja ich zweryfikuję przy wyborach.
Ler
2 miesiące temu
To nie jest nic nowego już od dawna to obowiązuje tylko nakręcacie atmosfere
obserwator>
2 miesiące temu
Władza"rabuje"gdzie tylko jest okazja bo zabawa w rządzenie i utrzymanie prezesa też kosztują.
Masa...kra...
2 miesiące temu
Masakra, tylko Zmieniać Kraj zamieszkania, bo tu się zaraz nie da funkcjonować! Tj. dręczenie obywateli coraz to nowymi obciążeniami finansowymi....
Jalib
2 miesiące temu
Uściński przecież Prezes uznał że przepisy unijne Polski nie obowiązują?!
ANNA
2 miesiące temu
Jak nie obuchem to miechem aby utrudnić ludziom to życie za dobrze się żyje w Polsce to w łeb spokoju nie ma już się brzydnie ta wladza
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić