Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MBD
|
aktualizacja

Dostał 3 tys. zł dodatku węglowego. Szybko zrzedła mu mina

239
Podziel się:

Na rachunek bankowy pewnego mężczyzny z woj. kujawsko-pomorskiego wpłynęły 3 tys. zł przeznaczone na zakup węgla. To tzw. dodatek węglowy. Pieniądze szybko jednak zniknęły, trafiając na konto jednej z kancelarii komorniczych. Takie sytuacje mogą się powtarzać.

Dostał 3 tys. zł dodatku węglowego. Szybko zrzedła mu mina
(Pixabay, OnzeCreativitijd)

Komornik przejął dodatek węglowy

Gminy zaczęły wypłacanie 3 tys. zł gospodarstwom domowym, które ogrzewają dom węglem kamiennym, brykietem lub peletem. Zgodnie z obowiązującym prawem, wprowadzony ustawą z 5 sierpnia 2022 roku tzw. dodatek węglowy nie podlega egzekucji. Tak się jednak stało, a z konta dłużnika niesprawiedliwie zostały pobrane pieniądze przeznaczone na zakup węgla.

Podobne sytuacje miały miejsce kilka lat temu, przy okazji wypłacania środków na 500+. Mimo że świadczenia również nie podlegały egzekucji, nie brakowało sytuacji, w których komornicy przejmowali pieniądze od zadłużonych rodziców na poczet ich zaległości. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie odpowiedział Gazecie Pomorskiej Robert Damski, komornik przy Sądzie Rejonowym w Lipnie:

"Dodatek węglowy jest przekazywany na rachunki bankowe, m.in. takie, które są już zajęte. Egzekucja konta w praktyce oznacza, że bank ma obowiązek pewną część pieniędzy dłużnika przekazywać na rachunek kancelarii prowadzącej to postępowanie. Nie oznacza to jednak, że komornik uzyskuje wygląd w to konto. Tym samym to w gestii banku leży decyzja, ile powinien przesłać w ramach spłaty zadłużenia (potwierdza je wyrok sądu - red.). Jeśli więc banki nie będą pilnowały, aby te pieniądze faktycznie nie podlegały egzekucji, komornicy nie będą mieli żadnych szans na ich identyfikację".

Jak odzyskać dodatek na węgiel?

Komornik nie może zabierać pieniędzy otrzymanych od państwa na zakup węgla na zimę. Tyczy się to także osób zadłużonych. Co nie zmienia faktu, że takie sytuacje mogą się zdarzyć. Co wówczas zrobić? Jak radzi Gazeta Pomorska, osoby, będące ofiarami takiej pomyłki, powinny stale monitorować przepływ pieniędzy na swoim koncie i w razie potrzeby interweniować.

Na początku o niesprawiedliwym przejęciu środków powinni poinformować swój bank. W następnej kolejności należy zgłosić się do komornika, najlepiej osobiście lub wysyłając list polecony za potwierdzeniem odbioru. W treści należy uwzględnić, że komornik zajął dodatek węglowy, który nie podlega egzekucji. Najlepiej, jeśli w dowód dołączy się kopię przelewu oraz decyzję w sprawie przyznania dodatku.

Wówczas powinno mieć miejsce odzyskanie pieniędzy. Takie procedury są jednak czasochłonne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(239)
Gość
3 tyg. temu
Coś nie pojmuję, bank zawalił sprawę to niech bank prostuje, przestali by sie wtedy mylić!
Tadeusz
miesiąc temu
Mojemu genetycznie nigdy nie pracującemu ale dzieciatemu sąsiadowi czynsz za mieszkanie komunalne opłaca państwo. Opał też mu dostarcza państwo. Do piwnicy by się nierób nie przepracował. Teraz sąsiad dostał w gotówce deputat zarówno na siebie, żonę jak i na dwoje mieszkających z nim pełnoletnich dzieci. A opał do wspólnego pieca i tak dostarczy MOPS czyli państwo. Tak właśnie PIS okrada Polaków by kupować głosy wyborcze nierobów.
dziecko we mg...
2 miesiące temu
Wielokrotnie dzialania komorników uderzają w najsłabszych.Zdarza się tak że zajmuja konta bez powiadomienia potencjalnego dłużnika i sprawdzenia czy firma która 'nadała" roszczenia komornikowi już odzyskała nalezność czy nie.Byłem świadkiem kiedy komornik w ramach "odzyskania" milionowych należności z firmy zaczął od zabrania biurka i paru krzeseł.Nie każdy jak widac może pełnić ten urząd.
Thill
2 miesiące temu
Czyli Bank dał ciala, komornik umywa rece a ty masz problem? WItami w PiSlandzie....
Hahahah
2 miesiące temu
Jak to Suski mówił zadłużenia i raty się spłaca hahahah
premier
2 miesiące temu
Dudatek wyłacimy kiedy wungiel bydzie po szejść tysiency za tonę.
Polak
2 miesiące temu
Cały tydzień to piszecie aż Nudne a ja kupiłem z 3 ty co mi PiS dał 3 tony węgla z Kopalni
krab
2 miesiące temu
Wina banku. Założyć sprawę w sądzie prosząc o zwolnienie z opłat. Bank musi przywrócić nienależnie przelane środki finansowe, a potem sam może dochodzić zwrotu tych środków od komornika. Obywatel nie może być obciążony błędami pracowników bankowych. Odzyskanie pieniędzy od komornika jest niemożliwe. Komornik pobiera prowizję, a resztę przelewa wierzycielom. Bank ponosi pełną odpowiedzialność za swój błąd i sprzeniewierzenie pieniędzy z dotacji.
zyczliwy Sasi...
2 miesiące temu
Nie ma problemu. Wszyscy dostana zwrot pieniedzy w maju i beda sobie mogli kupic wegiel.
Brawo
2 miesiące temu
Bajka super sprawa. Chociaż alimenty takiego pseudo tatusia wreszcie dostaną. Komornik super sprawa. Nich naucza się spłacać i regulować swoje zobowiązania
A CO
2 miesiące temu
marża energii wytwórców w 2021 r.11% tj.51 zł/MWh w 2022 r. 72% tj.1261zł / MWh wzrost ceny o tj. o 2373% na podstawie GLOBENERGIA.
Jagoda
2 miesiące temu
Dłużnik musi kiedyś zapłacić za długi. Brawo bank.
dziadekf
2 miesiące temu
tak kombinują,tak kombinują aby emisję na co2 sprzedać a Narodowi nie pozwalają kopać węgla na własny, Narodowy,użytek.Dają *dodatek* węglowy za który nie kupisz węgla bo go nie ma dla Nas....ale dla Austriaków,Niemców jest...jest bo kupili Nasze Emisje CO2.Wybraliśmy i karmimy Rodzimych ZŁODZIEI..I JESZCZE SIĘ CHWALĄ JAKIE MILIARDY POSZŁY NA KONTO SPÓŁEK ZAMIAST DO BUDŻETU
dziadekf
2 miesiące temu
tak kombinują,tak kombinują aby emisję na co2 sprzedać a Narodowi nie pozwalają kopać węgla na własny, Narodowy,użytek.Dają *dodatek* węglowy za który nie kupisz węgla bo go nie ma dla Nas....ale dla Austriaków,Niemców jest...jest bo kupili Nasze Emisje CO2.Wybraliśmy i karmimy Rodzimych ZŁODZIEI..I JESZCZE SIĘ CHWALĄ JAKIE MILIARDY POSZŁY NA KONTO SPÓŁEK ZAMIAST DO BUDŻETU
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić