Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Dają nawet 6 323 zł "na rękę". Nikt nie chce pracować

219

Brakuje rąk do pracy w policji. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przekazało, że obecnie w tej formacji jest... 16 tys. wakatów. Tak źle jeszcze nie było - padł niechlubny rekord.

Dają nawet 6 323 zł "na rękę". Nikt nie chce pracować
Policja (Pixabay)

Na antenie Radia Zet minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński wyznał, że w policji brakuje pracowników. Obecnie w tej formacji jest już 16 tys. wakatów. Tylu braków nie było nigdy.

Teoretycznie wynagrodzenia można uznać za całkiem atrakcyjne. Kierwiński uważa jednak, że pensje policjantów wciąż są za mało atrakcyjne. Sytuację ma zmienić 20 proc. podwyżka dla budżetówki (w tym również dla służb mundurowych). Plany zakładają także zrównanie pensji policjantów i strażników granicznych z wynagrodzeniami funkcjonariuszy służb podległych MON.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak dotarł w wyjątkowe miejsce. "Najpiękniejsze plaże"

Są też inne koncepcje na załatanie dziur kadrowych w policji. W przygotowaniu znajdują się przepisy, które mają ułatwić powrót osobom, które już odeszły z formacji. Miałyby one pracować na zasadzie czasowego kontraktu.

Kto może być policjantem? Ile zarabia policjant?

Kandydat do służby w policji powinien:

  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie lub średnie branżowe,
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać nieposzlakowaną opinię,
  • być nie skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Kursant przed ukończeniem 26. roku życia zarabia w policji od 4 545,72 do 5 144,50 zł netto. Strefa Biznesu donosi, że kursant po ukończeniu 26. roku życia dostaje od 4 276,72 do 4 796,50 zł netto. Policjant przed ukończeniem 26 lat dostaje od 5 849,39 do 6 903,17 zł netto, zaś po ukończeniu 26. roku życia -  od 5 408,39 do 6 323,17 zł netto.

Do tego dochodzą rozmaite benefity. Chodzi o m.in. nagrodę roczną (tzw. trzynastka), coroczną dopłatę do wypoczynku, ale i nagrody jubileuszowe.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić