Duże problemy z usługą e-PIT. Strona nie działa

8

W nocy z 14 na 15 lutego ruszyła usługa "Twój e-PIT", która pozwala rozliczyć zeznanie podatkowe za rok 2023. Problem jednak w tym, że podatnicy skarżą się na problemy z logowaniem do konta "Twój e-PIT" na stronie podatki.gov.pl. Wszystko dlatego, że padł system informatyczny.

Duże problemy z usługą e-PIT. Strona nie działa
Problemy z usługą e-PIT. Jest awaria systemów informatycznych (Pixabay)

Twój e-PIT, czyli rządowy system, który pozwala rozliczyć zeznanie PIT, wystartował tuż po północy. Rozliczanie się za pomocą "państwowego" narzędzia jest możliwe po raz szósty.

Szybko jednak pojawiły się problemy. Twój e-PIT został uruchomiony 15 lutego, ale już po kilku godzinach serwis podatki.gov.pl przestał odpowiadać.

Co roku od 6 lat, kiedy to uruchomiono usługę rozliczania podatków przez internet, w pierwszych godzinach akcji rozliczania PIT-ów system się zawiesza, jest przeciążony od liczby logowań - tłumaczy dziennikarz RMF FM Maciej Sztykiel.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zadzwonił do żony. Zdecydował się na intymne wyznanie przed kamerą

Twój e-PIT sprawia problemy bardzo szybko, czyli w trakcie logowania się do platformy, co jest możliwe na przykład z wykorzystaniem Profilu Zaufanego.

Warto podkreślić, że strona po północy działała z problemami. Konieczne było kilkukrotne jej przeładowanie. Na dane trzeba było poczekać kilka minut. Przed godz. 1 w nocy Piotr Juszczyk, Główny Doradca InFakt relacjonował w rozmowie z money.pl, że strona zaczęła sprawiać pierwsze problemy. Teraz system padł już na całego.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Polacy wolą internet od urzędu

Jak podkreśla RMF, w zeszłym roku Polacy złożyli blisko 20 mln deklaracji online, z kolei 1 mln 300 tys. papierowo w urzędzie. W papierowych wersjach deklaracji podatkowej jest najwięcej błędów, a najczęstszym jest brak podpisu. Brakuje go w 70 proc. PIT-ów, złożonych w urzędach.

W tym roku po raz pierwszy z usługi Twój e-PIT będą mogły skorzystać również osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.

Podatnicy, którzy muszą dopłacić podatek, mają na to czas do 30 kwietnia 2024 roku. Przypada on na dzień roboczy - wtorek.

Osoby, które nie zalogują się do systemu Twój e-PIT, nie klikną przycisku "Wyślij" i tak zostaną rozliczone. Strona zrobi to samodzielnie 30 kwietnia. Do systemu mimo wszystko warto się jednak zalogować, by uniknąć opóźnienia w zapłacie podatku i mieć szansę na wprowadzenie ulg czy ręczne dodanie źródła dochodu.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić