Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Emerytura? Zapomnij. W takiej sytuacji jej nie dostaniesz

0

Aby emerytura z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) nie była groszowa, konieczny jest odpowiedni staż ubezpieczeniowy. Serwis kadry.infor.pl wyraźnie daje do zrozumienia, że problem mogą mieć ci, którzy zbyt często przebywają na zwolnieniu chorobowym.

Emerytura? Zapomnij. W takiej sytuacji jej nie dostaniesz
Kto może nie dostać emerytury? (Getty Images, Scott Griessel)

"Częste przebywanie na zwolnieniu lekarskim, zwłaszcza tuż przed emeryturą ma wpływ na negatywny wpływ jej wysokość" - podkreślono na portalu kadry.infor.pl.

Generalnie zauważono, że nawet duży staż pracy poprzerywany zwolnieniami lekarskimi może obniżyć emeryturę. Możliwa jest nawet sytuacja, że zbyt częste L4 poskutkuje pozbawieniem prawa do minimalnej gwarantowanej emerytury!

Okazuje się, że zwolnienia chorobowe co prawda nie obniżają stażu pracy, jednak w stażu ubezpieczeniowym uznawane są za okresy nieskładkowe.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Brudziński apeluje do młodych. Ostrzega przed Tuskiem

Zasiłek chorobowy a emerytura

"W przypadku wszystkich przyszłych emerytów zasiłek chorobowy – obojętnie wypłacany przez pracodawcę albo przez ZUS - wpływa bezpośrednio na emeryturę. Po prostu za czas zwolnienia nie są pobierane składki, więc nie zwiększa się kwota na koncie i subkoncie ZUS, która posłuży w przyszłości do wyliczenia wysokości emerytury" - czytamy w materiale kadry.infor.pl.

Jeżeli ktoś ma wątpliwości, czy jego obecny staż pracy i odprowadzone składki spełniają limity niezbędne do uzyskania minimalnej emerytury, może to zweryfikować w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).

W celu rozwiania wątpliwości trzeba złożyć wniosek US-7 (wniosek o wydanie zaświadczenia/informacji z konta osoby ubezpieczonej). Najprościej można to zrobić przy wykorzystaniu portalu PUE ZUS.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić