Emerytury zakonnic w Polsce. Gotowi? Spójrzcie na kwoty
Praca sióstr zakonnych w Polsce obejmuje szeroki zakres działań i nie ogranicza się tylko do jednej dziedziny. Jednak jak wygląda sprawa ich emerytur? Większość zakonnic otrzymuje bardzo niskie świadczenia emerytalne.
Według Konferencji Episkopatu Polski, liczba zakonnic działających i żyjących w Polsce to około 17 tysięcy. Siostry, które nie mają zatrudnienia na umowie w szkołach czy szpitalach, muszą zadowolić się skromnymi świadczeniami z Funduszu Kościelnego.
Zakonnice mające pełnoetatową pracę w domach dziecka, przedszkolach czy innych placówkach opieki, mogą liczyć na lepsze warunki na starość, ponieważ ich emerytury przekraczają minimum.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Majówka w Energylandii. "Drogo, ale do przeżycia"
Fundusz Kościelny, który pokrywa składki emerytalne dla księży i sióstr zakonnych, finansowany jest z budżetu państwa. W 2024 roku przeznaczono na ten cel aż 257 mln złotych. W 2025 roku natomiast było to aż 275,7 mln zł.
Siostra Paula na popularnym profilu TikTok zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny jakiś czas temu tłumaczyła, że zakonnice "nie posiadają własnych pieniędzy", gdyż zarządzanie ich dochodami należy do przełożonej.
Ile wynoszą emerytury zakonnic?
Większość z zakonnic może spodziewać się jedynie minimalnej emerytury, która od 1 marca 2025 wynosi nieco ponad 1700 zł netto. Świadczenia te są finansowane z Funduszu Kościelnego, który pokrywa 80 proc. składek emerytalnych, podczas gdy pozostałe 20 proc. opłacają same zakonnice.
Zakonnice zatrudnione na etatach w instytucjach takich jak szkoły, przedszkola czy placówki opiekuńczo-wychowawcze, odprowadzają pełne składki do ZUS, co pozwala im na uzyskanie wyższych emerytur, przekraczających minimalne świadczenie.
Natomiast księża mogą liczyć na wyższe dochody na emeryturach - dzięki dodatkowym wpływom od wiernych - obejmują one m.in. ofiary z tacy, ceremonie pogrzebowe, chrzty oraz intencje mszalne.
Księża i biskupi otrzymują swoje emerytury z dwóch głównych źródeł: z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) oraz Funduszu Kościelnego. Kapłani przechodzący na emeryturę w wieku 65 lat mogą liczyć na świadczenia z ZUS, a po ukończeniu 75 lat również na wsparcie z Funduszu Kościelnego.
Czytaj także: Polskie zakonnice dostają głodowe emerytury. Oto powody