Jak odśnieżać, by nie dostać mandatu. Strażnicy wyjaśniają

0

Śnieżna zima dla właścicieli domów, administratorów i zarządców posesji oznacza więcej pracy. Odśnieżanie jest ich obowiązkiem. Jeśli go zaniedbają, muszą liczyć się z konsekwencjami. Straż miejska z Gdańska za pomocą grafiki wyjaśnia, jak należy odśnieżyć posesję, by nie dostać mandatu.

Jak odśnieżać, by nie dostać mandatu. Strażnicy wyjaśniają
Straż miejska z Gdańska za pomocą grafiki wyjaśnia, jak należy odśnieżyć posesję, by nie dostać mandatu. (Policja, SM Gdańsk)

Chodnik odśnieża właściciel nieruchomości, użytkownik wieczysty oraz osoby posiadające nieruchomości w zarządzie lub użytkowaniu, a także inne podmioty władające nieruchomością w sytuacji, gdy chodnik przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości, nawet gdy ogrodzenie nieruchomości jest przesunięte w stosunku do granicy nieruchomości.

Gdy chodnik nie przylega bezpośrednio do granicy nieruchomości, to obowiązek uprzątania śniegu i lodu spoczywa na zarządcy drogi.

Dbanie o czystość chodnika to obowiązek posiadacza każdej nieruchomości, bez względu na jej przeznaczenie i sposób użytkowania. Nie ma znaczenia czy granicząca z chodnikiem działka jest zabudowana czy nie, czy właściciel mieszka na posesji oraz czy nieruchomość ma charakter mieszkalny.

Kiedy odśnieżać?

Zgodnie z przepisami śnieg trzeba usunąć do godziny 8:00 rano lub w ciągu 6 godzin od momentu, gdy przestanie intensywnie padać (Uchwała Rady Miasta Gdańska z dnia 28 listopada 2019 r. (wraz z późniejszymi zmianami) w sprawie Regulaminu czystości i porządku na terenie miasta Gdańska w związku z ustawą z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szybko pozbył się śniegu z podjazdu. Nie uwierzysz, czego do tego użył
Każdy, kto zaniedba ten obowiązek, musi liczyć się z mandatem w wysokości 100 złotych. Warto też mieć na uwadze, że gdy na nieodśnieżonym chodniku zdarzy się wypadek, poszkodowana osoba może na drodze cywilnej żądać od administratora zadośćuczynienia - wyjaśniają strażnicy.

Jak prawidłowo odśnieżać?

Uprzątnięty śnieg nie może utrudniać ruchu pieszym. Absolutnie nie wolno zrzucać go na jezdnię, bo można za to dostać mandat w wysokości od 20 do 500 złotych. Śnieg najlepiej zamieść na krawędź chodnika, gdzie nie będzie przeszkadzał ani pieszym, ani kierowcom.

Jeśli na chodniku wyznaczone zostały przez miasto miejsca parkingowe (zarówno płatne, jak i bezpłatne), za odśnieżenie takiego miejsca odpowiedzialny jest zarządca drogi.

Administrator nieruchomości musi też usuwać sople i nawisy śnieżne, które mogłyby zagrażać zdrowiu lub życiu przechodniów. Jeśli tego nie zrobi, naraża się na mandat od 20 do 500 złotych (art. 72 Kodeksu wykroczeń).

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić