Kasy samoobsługowe nie dla seniorów? Mają bardzo duże obawy

66

Kasy samoobsługowe to coraz częściej stosowane rozwiązanie nie tylko w sklepach wielkopowierzchniowych. I choć z założenia mają przyspieszać obsługę klientów, nie dla wszystkich są ułatwieniem. Oto co na ich temat myślą seniorzy.

Kasy samoobsługowe nie dla seniorów? Mają bardzo duże obawy
Kasy samoobsługowe to nie zawsze dobre rozwiązanie dla klientów (Adobe Stock)

Z założenia ma być sprawniej i prościej. W praktyce jednak bywa z tym różnie, o czym przekonał się niejeden klient robiąc zakupy za pomocą kasy samoobsługowej.

Bo choć kasy samoobsługowe mają za zadanie działać intuicyjnie, wciąż w sytuacjach kiedy coś nie działa słyszymy komunikat: "poczekaj na pomoc" i zastygamy w oczekiwaniu na kasjerkę, która rozwiąże problem.

Okazuje się jednak, że problem z kasami samoobsługowymi nie sprowadza się jedynie do systemowych wad, które sprawiają, że wciąż nie jesteśmy w pełni z nich korzystać bez pomocy żywego człowieka.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sablewska "tłumaczy" się z dramy związanej z torbą na ziemniaki: "Dla mnie najważniejsze jest to, by kobiety wyglądały dobrze"

Zdarza się, że z ich obsługą nie radzą sobie także starsze osoby. O to, co na temat kas samoobsługowych w sklepach myślą seniorzy i seniorki zapytali dziennikarze "Gazety Wyborczej".

Nie używam i nie będę. Można się łatwo pomylić. Jak w sklepie jest kilka rodzajów pomidorów, to skąd ja mam wiedzieć, że wybrałem ten właściwy? I jak się pomylę o 5 złotych, to mogą mnie oskarżyć o oszustwo. Kasy samoobsługowe nie są bezpieczne - mówi jeden ze starszych klientów cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Jeden ze sprzedawców z kolei zwraca uwagę na fakt, że klientami sklepów często są osoby w na tyle zaawansowanym wieku, że niedowidzą lub niedosłyszą. Dla nich kasjer albo pomoc przy kasach jest obowiązkowa - kwituje na łamach "GW".

Okazuje się, że znaczenie dla starszych klientek i klientów ma także nadmierny pośpiech i zniecierpliwienie panujące przy kasach do samodzielnych zakupów.

One są dla młodych. Ja się nie śpieszę. Stanę, oprę się o taśmę i jest dobrze - zauważa starsza kobieta w rozmowie z "GW".
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić