Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 

Kolejna fala zwolnień w Polsce. Na jaką pomoc mogą liczyć zwolnieni z pracy?

5

Przez epidemię koronawirusa w Polsce wzrasta bezrobocie. Pokazują to chociażby statystyki urzedów pracy - w samym kwietniu zarejestrowało się około 100 tys. nowych bezrobotnych. Jaką pomoc mogą dostac zwolnieni z pracy?

Jaką pomoc mogą dostac zwolnieni z pracy?
Jaką pomoc mogą dostac zwolnieni z pracy? (Getty Images)

Idą kolejne zwolnienia

W kwietniu około 100 tys. osób zarejestrowało się w urzędach pracy. Według Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Polskiego Funduszu Rozwoju o dalszych zwolnieniach pracowników myśli teraz jeszcze około 8 proc. przedsiębiorców. Bezrobocie w Polsce może się więc znacznie pogłębić.

Na co mogą liczyć zwalniani z pracy? Jakie świadczenia przysługują bezrobotnym?

Osobom, z którymi pracodawca rozwiązał umowę o pracę, należy się zasiłek dla bezrobotnych. Aby go otrzymać, muszą zarejestrować się w urzędzie pracy. Bezrobotnym, którzy mieli staż pracy 5-20 lat, przysługuje zasiłek w wysokości 861 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 676 zł brutto przez kolejne trzy. Według zapowiedzi rządu, ta kwota bazowa zostanie prawdopodobnie podniesiona do 1200 zł brutto. Osoby, które przepracowały więcej niż rok, a mniej niż 5 lat, mogą liczyć na zasiłek o 20 proc. mniejszy - 689,20 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 541,10 zł brutto w kolejnych trzech. Jeśli ktoś miał staż pracy powyżej 20 lat, może otrzymać zasiłek dla bezrobotnych w wysokości 1 033,70 zł brutto przez pierwsze trzy miesiące i 811,70 zł brutto przez kolejne trzy.

W tym momencie trwają także prace nad dodatkiem solidarnościowym. Miałyby go otrzymać osoby, które straciły pracę z powodu epidemii koronawirusa. Zasiłek solidarnościowy byłby wypłacany w kwocie 1300 zł brutto przez trzy miesiące.

Zwalniany z pracy pracownik może otrzymać odprawę. Jej maksymalna kwota została ograniczona w projekcie tarczy 4.0. Odprawa dla pracownika nie może wynieść więcej niż 10-krotność minimalnego wynagrodzenia za pracę (a to w 2020 roku wynosi 2600 zł brutto miesięcznie).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić