Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
oprac. MWL
|

Koniec pewnej epoki. Wielka zmiana we wniosku o paszport

36
Podziel się:

Na wtorkowym posiedzeniu rząd zajmie się projektem ustawy powołującym nowy rejestr paszportowy. Oznacza to, że zmieni się m.in. sposób składania wniosku o paszport.

Koniec pewnej epoki. Wielka zmiana we wniosku o paszport
Papierowe wnioski o wydanie paszportu odejdą do lamusa. (Pixabay)

Rejestr Dokumentów Paszportowych (RDP) zastąpi Centralną Ewidencję Wydanych i Unieważnionych Dokumentów Paszportowych (CEWiUDP) oraz ewidencje paszportowe w ramach Paszportowego Systemu Obsługi Obywatela (PS2O). O co chodzi? O to, by organy paszportowe zyskały szybszy dostęp do aktualnych danych, a także usprawnić obieg informacji.

Nowy rejestr ma także ograniczyć powielanie danych osobowych, które dziś trafiają do kilku rejestrów i lokalnych baz.

Zobacz także: Paszport covidowy. Gdzie będzie trzeba okazać?

Nowy wniosek o wydanie paszportu. Jak będzie się go składać?

Proponowane zmiany, opisane w wykazie prac legislacyjnych rządu, oznaczają też zmianę sposobu wnioskowania o wydanie paszportu. RDP umożliwi rezygnację z papierowej wersji wniosku. Zastąpi go wniosek elektroniczny, który będzie generowany przez urzędnika paszportowego w aplikacji. Będzie wypełniany na podstawie danych podanych przez obywatela, a także informacji dostępnych w rejestrach państwowych.

Wniosek, po akceptacji, będzie podpisywany przez obywatela na urządzeniu służącym do pobierania odręcznego podpisu cyfrowego. W przypadku niezgodności danych zawartych w rejestrach państwowych ze stanem faktycznym, po udokumentowaniu prawidłowych danych, organy paszportowe będą mogły w krótkim czasie, za pośrednictwem systemu, doprowadzić do usunięcia stwierdzonych niezgodności, co pozwoli na wydanie dokumentu - czytamy w uzasadnieniu.

Obniżona opłata za wydanie paszportu. Kogo obejmie po zmianach?

Określony ma zostać także katalog osób uprawnionych do obniżonej opłaty paszportowej. Jak czytamy, "nie ulegnie zasadniczym zmianom w stosunku do obecnie obowiązującego systemu ulg, tj. osoby dotychczas uprawnione nie utracą prawa do zniżek". Dopisani zostaną ci, którzy pobierają zasiłki i świadczenia z tytułu opieki nad osobami niepełnosprawnymi, działacze opozycji antykomunistycznej oraz osoby represjonowane z powodów politycznych po 1956 r.

Jak pisze "Portal Samorządowy" zaproponowano rezygnację z prawa do obniżenia opłaty za wydanie paszportu w przypadku wydania nowego paszportu z powodu braku miejsca na wizy i stemple graniczne lub zmiany danych np. w wyniku małżeństwa. "Autorzy projektu proponują również zwolnienie z opłaty paszportowej w przypadku wymiany paszportu z powodu sprostowania błędu w danych, rezygnację z podwyższenia opłaty w przypadku zniszczenia lub zagubienia paszportu. Po zmianach nie będzie natomiast można ubiegać się o zwrot wniesionej opłaty po przyjęciu wniosku", czytamy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
Ornitolog
2 miesiące temu
A ja karmilem wroble i kuropatwy czy bede mial znizke.
Taka prawda
2 miesiące temu
Chorzy psychicznie ludzie zamiast pisać bajeczki to weźcie się za coś pożytecznego np: posprzątajcie w mieszkaniu
Taka prawda
2 miesiące temu
Chorzy psychicznie ludzie zamiast pisać bajeczki to weźcie się za coś pożytecznego np: posprzątajcie w mieszkaniu
Wasyl
2 miesiące temu
Ale bez ausweisu covidowego i tak jest bezużyteczny !
peter
2 miesiące temu
Jeszcze trochę i trzeba będzie po powrocie deponować, jak za dawnych czasów.
marta
2 miesiące temu
a na co mi paszport jak mam kenkartę covidową.
żorż
2 miesiące temu
trzeba będzie mieć podpis od proboszcza...
Antyszkoła
2 miesiące temu
"RDP umożliwi rezygnację z papierowej wersji wniosku. Zastąpi go wniosek elektroniczny, który będzie generowany przez urzędnika paszportowego w aplikacji. Będzie wypełniany na podstawie danych podanych przez obywatela" - czyli Obywatel i tak musi wypełnić papierowy wniosek z danymi...
Pozdr. Z SE
2 miesiące temu
Czyli nic sie nie zmieni. Nadal mieszkajac za granica czas oczekiwania na wizyte w ambasadzie 3-4 miesiace a pozniej 4-6 tygodni na paszport i 3 tygodnie zanim ambasada wysle go pod wskazany Adres. Wszystkim Polakom mieszkajacym na obczyznie polecam przyjecie obywatelstwo kraju za mieszkania.
wer
2 miesiące temu
odciski palców przesyłane na szklance , butelce piwa ...ha a ha
RR139
2 miesiące temu
Informacje podane przez obywatela będą oczywiście na papierowym wniosku, z którego rzekomo zrezygnowano.
gosc
2 miesiące temu
a dalej trzeba odbierać osobiście jak za komuny czy będą przysyłali paszport pocztą
wolności cora...
2 miesiące temu
Pamiętacie te nieodległe czasy, kiedy odciski palców były zbierane tylko przez policję od przestępców, a nie od każdego składającego wniosek o paszport?
obserwator
2 miesiące temu
wystarczyło usprawnić obieg informacji a nie powoływać nowych często miernych urzędników. Ale nowi to swojacy
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić