Kosmiczne ceny nad polskim morzem. Ludzie pokazują paragony. Mało kto jest na to gotowy

656

Sezon urlopowy się rozkręca, z nadbałtyckich kurortów otrzymujemy kolejne "paragony grozy", które pokazują, że za "przysłowiową" rybkę trzeba w tym roku słono zapłacić. Co na to Polacy? Pytamy, czy wysokie ceny zniechęciły ich do wyjazdu na wakacje.

Kosmiczne ceny nad polskim morzem. Ludzie pokazują paragony. Mało kto jest na to gotowy
Ceny bywają zaporowe. Jeden z paragonów za obiad dla 3 osób, który nadesłała czytelniczka (o2)

Nadmorskie kurorty powoli zapełniają się turystami. Wzmożonemu ruchowi sprzyjają pogoda, ale też oczywiście spadające statystyki zakażeń koronawirusem i luzowanie obostrzeń.

Wyjeżdżając na urlop, trzeba się jednak liczyć z wysokimi cenami. Od dawna mówi się, że ceny noclegów i dań w restauracjach wzrosną ze względu na to, że branża turystyczna najbardziej ucierpiała podczas pandemii. Czy to zniechęciło Polaków do wyjazdu?

Na wakacje wyjedzie niewiele ponad połowa badanych

Z naszego badania przeprowadzonego na panelu Ariadna wynika, że tylko niewiele ponad połowa respondentów (54 proc.) planuje wyjechać na wakacje w tym roku. 33 proc. ankietowanych nie planuje żadnych wyjazdów. 13 proc. wciąż nie podjęło decyzji.

Zdecydowana większość ankietowanych (67 proc.) planuje spędzić urlop w Polsce. Na zagraniczne wyjazdy wybiera się zaledwie 16 proc. badanych. 17 proc. Polaków zamierza część urlopu spędzić w kraju, a część na zagranicznym wyjeździe.

Obiad do 50 zł za osobę i gofry nie drożej niż 10 zł

Zapytaliśmy również Polaków, ile są skłonni zapłacić za obiad w lokalu podczas wakacji. Ponad połowa ankietowanych (51 proc.) jest gotowa wydać za obiad dla jednej osoby od 26 do 50 zł. 25 proc. badanych chce wydać na posiłek do 25 zł. Tylko 3 proc. ankietowanych nie zamierza oszczędzać na wakacjach i planuje wydać nawet powyżej 100 zł za obiad dla jednej osoby.

Gofry z bitą śmietaną i dodatkami, które od lat kojarzą się z wakacjami i nadmorskim klimatem, to spory wydatek nad Morzem Bałtyckim. 56 proc. badanych planuje wydać na gofry nie więcej niż 10 zł. Może to okazać się zdecydowanie za mało. W wielu miejscach nad Bałtykiem gofry z dodatkami kosztują nawet 19 zł.

22 proc. ankietowanych zamierza wydać na gofry do 5 zł. Za taką cenę w większości turystycznych miejsc w Polsce można kupić jedynie gofra z cukrem pudrem, o bitej śmietanie i owocach można zapomnieć. 16 proc. badanych liczy, że za ten popularny deser nie zapłaci więcej niż 15 zł.

Noclegi stanowią zazwyczaj największy wydatek podczas planowania wakacji. Niemal połowa badanych (41 proc.) planuje za nocleg zapłacić od 51 do 100 zł za jedną osobę. 16 proc. ankietowanych zamierza poszukać tańszych ofert, tak by nie wydać więcej niż 50 zł za osobę. 23 proc. ankietowanych jest skłonnych zapłacić do 150 zł na nocleg podczas wakacyjnego wyjazdu. 11 proc. respondentów planuje zapłacić nawet do 200 zł za zakwaterowanie.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 11-14 czerwca 2021 r. metodą CAWI na panelu Ariadna. Wzięło w nim udział 1068 pełnoletnich osób z całej Polski.

Zobacz także: Zrobiliśmy test ryb ze smażalni nad morzem. Wynik był dla nas zaskakujący
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić