aktualizacja 

Koszmarna zapowiedź. Takie będą święta 2022?

218

Drożyzna doskwiera Polakom praktycznie na każdym kroku. Główny Urząd Statystyczny podał już, że wskaźnik inflacji we wrześniu wyniósł 17,2 proc. Niestety, wkrótce może być jeszcze gorzej. "Drożyzna zniszczy święta" - zapowiada "Super Express".

Koszmarna zapowiedź. Takie będą święta 2022?
Zdjęcie poglądowe (Pixabay)

Inflacja absolutnie się nie zatrzymuje. GUS przekazał, że we wrześniu ceny towarów i usług wzrosły o 17,2 proc. względem cen sprzed roku. To koszmarna sytuacja, bo mamy do czynienia z największą drożyzną od 1997 roku. Wówczas Polska wydostawała się z biedy po PRL.

Najmocniej wzrosła cena nośników energii - aż o 44,2 proc. O 19,3 proc. zdrożała natomiast żywność. Olej jest z kolei droższy o około... 100 proc.

Inflacja to jednak nie tylko nośniki energii i żywność. Drożeje praktycznie wszystko. Presja cenowa rozlała się po całej polskiej gospodarce. Firmy przerzucają rosnące koszty na konsumentów, więc zachodzą tzw. efekty drugiej rundy - powiedział Bartosz Sawicki, analityk cinkciarz.pl, cytowany przez "Super Express".

Ekspert zaniepokojony sytuacją w Polsce

Podczas rozmowy z "SE" ekonomista Marek Zuber nie krył wielkiego niepokoju. Zaznaczył, że w Polsce sytuacja jest zupełnie odmienna niż w innych krajach. W tym miejscu spostrzegł, że na świecie żywność najmocniej drożała w kwietniu, a później doszło do spadku wzrostów. W naszym kraju natomiast wszystko drożeje bez przerwy.

Potrafię sobie wyobrazić, że inflacja się rozkręci i przekroczy 20 proc. w tym roku, chociaż nie musi się tak stać. Natomiast dalszy los inflacji zależeć będzie od decyzji polityków u nas i w innych krajach - zauważył Zuber.

Choćby jego słowa sygnalizują to, że w grudniu może być jeszcze gorzej niż obecnie. To sprawia, że powinniśmy się przygotować na bardzo skromne święta Bożego Narodzenia. Jeżeli inflacja przekroczy kolejną granicę, to będzie trzeba poszukać następnych oszczędności.

Zobacz także: Saszan była jedną z pierwszych polskich influencerek. Mówili o niej "beztalencie"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić