Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. KRO
|

Matczyna emerytura. Pobierają ją tysiące Polaków

92
Podziel się:

Emerytura za wychowanie dzieci? Jak najbardziej. Taki rodzaj świadczenia obowiązuje w Polsce i pobiera go kilkadziesiąt tysięcy rodaków. "Na rękę" wysokość takiej emerytury to nieco ponad 1 tysiąc złotych.

Matczyna emerytura. Pobierają ją tysiące Polaków
Matczyna emerytura trafia do niemal 73 tysięcy Polaków (Adobe Stock)

Matczyna emerytura przysługuje za urodzenie i wychowanie czwórki dzieci. Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka prasowa ZUS na Dolnym Śląsku, podkreśla, że o świadczenie kobiety mogą się starać od lutego 2019 roku.

Ta potocznie nazywana "emeryturą matczyną" lub też "mamą 4 plus", wypłata to tzw. rodzicielskie świadczenie uzupełniające, które przysługuje tym kobietom, które urodziły i wychowały minimum czworo dzieci i przez to nie miały możliwości podjęcia pracy lub pracowały zbyt krótko, by wypracować "normalną" emeryturę - wyjaśnila Kowalska-Matis.

Niska wysokość świadczenia

Pieniędzy z takiej emerytury za dużo nie otrzymamy. Jej wysokość wynosi 1250,88 zł brutto. "Na rękę" daje to 1066,24 zł. Co więcej, nie wszyscy otrzymują matczyną emeryturę w pełnej wysokości.

Tak jest w przypadku osób, które nie mają innych dochodów. Tym rodzicom, którzy dostawali wcześniej bardzo niską, mniejszą niż minimalna, emeryturę została ona wyrównana do pełnej wysokości, czyli 1250,88 zł brutto. Większość kobiet nie dostaje tej specjalnej emerytury w pełnej wysokości, tylko korzysta z dopłaty. To te mamy, które były w stanie pogodzić wychowywanie dzieci z pracą, ale nie wypracowały zbyt wysokiej własnej emerytury - powiedziała Kowalska-Matis.

Świadczenie przysługuje też ojcom

Na Dolnym Śląsku wnioski o wypłatę matczynej emerytury złożyło 5007 osób. ZUS odrzucił wnioski osób, które wychowały mniej niż czwórkę dzieci lub przebywają za granicą, czy też mają ograniczoną władzę rodzicielską.

Matczyną emeryturę pobierają też seniorki, które ukończyły 90 lat. - Wypłacamy też pieniądze 63 seniorkom, które wychowały więcej niż 9 dzieci - wyjaśniła rzeczniczka dolnośląskiego ZUS-u.

Co istotne, o świadczenie mogą się tez ubiegać ojcowie. Choć nazwa "matczyna emerytura" może sugerować, że świadczenie przysługuje tylko kobietom, to w rzeczywistości mogą się o nie ubiegać ojcowie co najmniej czwórki dzieci w sytuacji, gdy matki zmarły lub odeszły i nie zajmowały się pociechami. Na Dolnym Śląsku taką emeryturę pobiera 18 ojców.

Zobacz także: Emerytury stażowe. "Solidarność" składa projekt w Sejmie. "Prezydent nie spełnił obietnicy"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(92)
Anna
12 miesięcy temu
Taaaa a tu czlowiek z dwójka dzieci do tramwaju w jedną stronę przesiadka do autobusu jedno do żłobka drugie do przedszkola z jęzorem na brodzie i z powrotem do pracy potem po dzieci kolejki w sklepach w domu wiadomo lata 70te zgroza a wystarczyło miec 4 dzieci i czas poświęcić domowi a nie rozdzierać się między autobus a tramwaj a emerytura podobna niewiele wyższa i po co
koko
12 miesięcy temu
Wszelkie dodatki dla pracujących. Lenie niech nie dostają nic. To jedyny sposób na ograniczenie patologii, żadnego socjalu.
Hahaha
12 miesięcy temu
Pani która odbierała nagrodę Nobla za męża też pobiera. Nie chciała, ale ja namówili...
dosyc
12 miesięcy temu
moja mama... moj tata... pracowali... buhhha po 8 rodzenstwa macie piertolicie nie solicie czesc z Was tutaj waszych mam pobiera Mama+ wiec przestance krzyczec i biadolic
......
12 miesięcy temu
Moje,Twoje,Nasze a nadal głosujecie na pis tępi ludzie... jakoś na 500 plus mowy tutaj niema a czemu? To też jest beznadzieja Nierobom dawać kase tylko dlatego ze urodzila Tamte urodzily nic ponoć nie robily a te obecne co robia? chodza klna,jak najgorsze lumpy pazury tylko maluja nic pozatym nie umieja
Realizm
12 miesięcy temu
Do roboty,lenie. Dostawac emeryture za urodzenia dzieci to skandal. Zerowac na pracujacych to tez skandal. Wara od naszych podatków.
precz z 500
12 miesięcy temu
mama plus be .... ale 500 plus cacy ? do roboty !!! 500 plus dla pracujacych!!! nie dla nierobow i patoli nie wazne zes biedna czy nie poradna czy jaka inna kogo to? do roboty !!!! dziecko umialas zrobic,a do pracy juz nie pojdzie ? do pracy !!!
Fam
12 miesięcy temu
Moja znajoma urodziła 4 dzieci, i pobiera matczyną emeryturę. Żadne z tych dzieci nie mieszka w Polsce. I co wy na to? Jaki z nich pożytek ma państwo..
Coco
12 miesięcy temu
To wszystko się kupy nie trzyma. Przykład matka, która wychowała tylko jedno dziecko z wada genetyczną. Była pięć lat na urlopie wychowawczym. I to zaliczono jej do stażu jako lata nieskładkowe. Czyli grosza za to nie dostanie. Czy to jest ok. Przecież od lat wiadomo, że łatwiej wychowywać czworo zdrowych niż jedno chore. Czyż nie.
Gość
12 miesięcy temu
Matki, które narzekają, że pracowały pomimo obowiązku wychowania 4 i więcej dzieci chciałam przypomnieć, że z pewnością korzystały ze żłobka i przedszkola, za które płaciły niewielkie pieniądze. Można więc powiedzieć, że pieniądze od państwa dostały wcześniej.
😂😂😂😂😂
12 miesięcy temu
Macie,pretensje do rządu,czy do tych matek?
Ewa
12 miesięcy temu
A czy ktoś sprawdza czy i jak one wychowaly te dzieci? Moze te dzieci trafiły do sierocincow albo jako dorosłe przebywają w więzieniach albo na utrzymaniu mops-ow i pożytku nie ma z nich żadnego tylko kolejne gęby do karmienia. Urodzić to każda suka potrafi. liczy się to na kogo wychowa
lato
12 miesięcy temu
nie podoba mi się to ,bo to różnicuje obywatelki-matki, które mimo trudu potrafiły sobie wypracować emerytury - płacąc opiekunce w opiece nad dzieckiem, teraz nie dostaną nic, żadnej rekompesaty za dodatkowe wydatki. Ja jestem mama4+ i nie mam nic od państwa. dzieci wychowałam i wykształciłam (studia zaoczne kosztują) sama, był okres , ze i dodatek rodzinny 54 zł, został mi zabrany. Nie miałam 300zł na start, dzieci nie otrzymywały posiłków w szkole, teraz nie mam dodatku za urodzenie i wychowanie 4 dzieci. Nalegam, aby moje dzieci pojechały do pracy za granicę, bo tam lepiej zarobią i będą mogły mi pomóc. To państwo nie jest dla zaradnych i pracowitych. Polska to państwo dla obiboków, leniów i cwaniaków, nic tu po moich dzieciach, którzy też pracują i wychowują dzieci.
Marzena 58
12 miesięcy temu
W nawiązaniu do komentarza osoby kryjącej się pod nick: pytaj_NIKt. Masz rację liczy się jeszcze przydatność zawodowo-społeczna wychowanych dzieci. Wypowiedziałam się z żalem o moim świadczeniu(szukaj pod Marzena58). Teraz uzupełniam wypowiedź o informację, że moja trójka dorosłych dzieci, wszyscy po uczelniach wyższych, pracują zawodowo. Z ich podatków i Zusów czerpią również Ci, którzy na to nie zasłużyli. Nie żałuję, że pracowałam, bo mimo niskiej emerytury wiem, że się rozwijałam i mam zdrowe poglądy na niezdrową decyzyjność władz.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić