Międzynarodowy skandal? CD Projekt użył w grze Cyberpunk 2077 zakazanego słowa

34

CDPR użył określenia "Kubuś Puchatek" do oznaczenia cenzury dla Chin w grze Cyberpunk 2077. "Kubuś Puchatek" jest w Chinach zakazany, ponieważ za bardzo przypomina prezydenta Xi Jinpinga.

Międzynarodowy skandal? CD Projekt użył w grze Cyberpunk 2077 zakazanego słowa
Xi Jinping zakazał Kubusia Puchatka. (Getty Images)

CD Projekt Red wykorzystał słowa "Kubuś Puchatek" do oznaczania cenzury dla Chin w grze Cyberpunk 2077. Screenshot z kodami jest dostępny w serwisie reddit.com i powoli staje się coraz popularniejszy w sieci.

Większość oznaczeń cenzury jest standardowa. Widać kody, w których użyto słów takich jak krew, nagość czy narkotyki. Jedna linijka jednak się wyróżnia i odnosi się do Chin. CDPR użył zwrotu "Kubuś Puchatek" co jest obraźliwe w stosunku do prezydenta Chin.

"Kubuś Puchatek" za bardzo przypomina prezydenta Chin

"Kubuś Puchatek" to pogardliwe określenie prezydenta Xi Jinpinga. Wszystko, co dotyczy tej postaci jest mocno cenzurowane w kraju, a kreskówki nie są nigdzie wyświetlane. Również film o przygodach misia i jego przyjaciół został w Chinach zakazany. CDPR prawdopodobnie chciał zakpić z tej ostrej cenzury.

Chińskie władze i sam prezydent nie lubią tego przezwiska. Cenzura zaczęła się w 2013 roku po podróży prezydenta do USA. Zdjęci XiJinpinga z Barackiem Obamą zostało zestawione z wizerunkiem Kubusia Puchatka i jego przyjaciela Tygryska. Popularny mem szybko znikał z mediów i został zakazany w Chinach.

Przez kolejne lata wielokrotnie porównywano prezydenta do postaci z kreskówki. W 2018 roku nastąpiło apogeum kiedy zdecydowano się usunąć limit kadencji dla prezydenta. W internecie pojawiły się rysunki Kubusia Puchatka ściskającego wielki garnek miodu z cytatem: "Znajdź to, co kochasz, i trzymaj się tego".

Zobacz także: Cyberpunk 2077. Kiedy dostaniemy ulepszenie dla PS5 i XSX?
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić