Naloty w Niemczech. Na celowniku służb Aliszer Usmanow

Ok. 250 funkcjonariuszy policji dokonało nalotów na ponad 20 nieruchomości na terenie Niemiec, które powiązane są z rosyjskim oligarchą Aliszerem Usmanowem. Skoordynowana akcja służb ma związek z naruszeniem zachodnich sankcji nałożonych na Rosję i praniem brudnych pieniędzy.

Naloty w Niemczech. Na celowniku służb Aliszer Usmanow
Aliszer Usmanow i Władimir Putin (Getty Images, Mikhail Svetlov)

Prokuratura we Frankfurcie i Monachium poinformowała w odrębnych komunikatach, że funkcjonariusze policji dokonali przeszukania 24 nieruchomości w Bawarii, Badenii-Wirtembergii, Hamburgu i Szlezwiku-Holsztynie. W oświadczeniu podano jedynie, że działania służb mają związek z pewnym rosyjskim biznesmenem.

Nalot na rezydencje oligarchy. Duża akcja w Niemczech

Tygodnik "Der Spiegel" ustalił, że policjanci sprawdzali nieruchomości powiązane z Aliszerem Usmanowem, jednym z sojuszników Władimira Putina, którego majątek liczony jest w miliardach euro. Ze względu na bliskie powiązana z reżimem Putina Usmanow znajduje się na liście podmiotów objętych sankcjami Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej.

Z oświadczenia śledczych z Frankfurtu wynika, że śledztwo dotyczy kilku transakcji w latach 2017-2022, do których wykorzystano złożoną sieć spółek offshore. Wszystko po to, aby ukryć źródło i pochodzenie płatności. Wartość transakcji wyniosła miliony euro.

Istnieje podejrzenie, że przekazywane kwoty pochodziły z przestępstw, przede wszystkim z unikania płacenia podatków - napisano w komunikacie prokuratury.

Z kolei śledczy z Monachium ujawnili w komunikacie, że ich śledztwo dotyczy dokonywania płatności na rzecz firm ochroniarskich, które zajmują się strzeżeniem nieruchomości. Opłacenie ich usług miało stanowić naruszenie zachodnich sankcji, jakie nałożono na Usmanowa po rozpoczęciu wojny w Ukrainie.

Aliszer Usmanow znajduje się na 28. miejscu na liście najbogatszych osób na świecie. Jego fortunę szacuje się na ponad 18 mld euro. Rosyjski biznesmen prowadzi interesy w różnych branżach, takich jak metale szlachetne, żelazo, stal, gaz ziemny i kompanie medialne.

W Rosji należy do niego gazeta "Kommiersant", Usmanow inwestował też w sport m.in. poprzez nabycie akcji klubu piłkarskiego Arsenal FC. Natomiast w roku 2015 zainwestował kilkadziesiąt milionów dolarów w firmę Uber.

Zobacz także: Okrucieństwo Rosjan nie zna granic. Użyli zakaznej broni wobec cywilów
Autor: ŁKU
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić