Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Nawet 700 zł dniówki. Chcesz zarobić? Lepiej się pospiesz

39

Jedynie dwa dni pozostały na zgłaszanie się do pracy w obwodowej komisji wyborczej podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego (9 czerwca 2024 roku). Za takie działanie można zarobić nawet 700 złotych. Wiadomo, kto może ubiegać się o miejsce w takiej komisji.

Nawet 700 zł dniówki. Chcesz zarobić? Lepiej się pospiesz
Ile można zarobić w komisji wyborczej? (Getty Images, PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

Podczas wyborów w każdym obwodzie powoływana jest obwodowa komisja wyborcza. Do jej zadań należy: przeprowadzenie głosowania w obwodzie, czuwanie nad przestrzeganiem prawa wyborczego w dniu wyborów, ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości, a także przesłanie wyników do właściwej komisji.

Kto może zostać członkiem komisji wyborczej? Takim kandydatem może być osoba, która na stałe mieszka na obszarze województwa, w którym zgłasza się do komisji. Musi być jednocześnie ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Weszli do dawnej pieczarkarni w Wielkopolsce. Potężna skala odkrycia

RMF FM zauważa, że niektórzy nie mogą zasiadać w komisjach. Członkami takich formacji nie mogą być: kandydat w wyborach, komisarz wyborczy, pełnomocnik wyborczy i finansowy komitetu wyborczego. Na pracę w komisji nie ma co liczyć także urzędnik wyborczy, mąż zaufania oraz obserwator społeczny.

Ile można zarobić w komisji wyborczej?

Żeby zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej, należy skontaktować się z komitetem wyborczym. Trzeba też spełnić ściśle określone warunki. O miejsce w komisji ubiegać może się obywatel Polski, który najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat.

Poza tym kandydat nie może być pozbawiony praw publicznych czy praw wyborczych. Nie może być też ubezwłasnowolniony.

Członkowie obwodowych komisji wyborczych mogą liczyć na zryczałtowaną dietę. Przewodniczący komisji dostaną 700 zł, ich zastępcy - 600 zł, a członkowie obwodowych komisji wyborczych - 500 zł.

Czasu na zgłoszenia pozostało niewiele. Można to uczynić tylko do 10 maja. Obwodowe komisje powołane zostaną do 20 maja.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić