Niemiec w mgnieniu oka zarobi na Thermomiksa. A Polak? Ach, brak słów!

24

Jak długo na Thermomiksa pracować musi Niemiec, a po jakim czasie na takie urządzenie pozwolić może sobie Polak? Wyliczeniami podzielił się serwis dlahandlu.pl, uwzględniając średnie i minimalne zarobki zarówno Polaków, jak i naszych zachodnich sąsiadów.

Niemiec w mgnieniu oka zarobi na Thermomiksa. A Polak? Ach, brak słów!
Thermomix (Getty Images, Cristina Arias)

Thermomix cieszy się niemałą popularnością. To urządzenie jest obecne w wielu polskich, ale i niemieckich kuchniach.

Niedawno sporo emocji wywoływała informacja o tym, że zdecydowano się na podniesienie ceny tego robota kuchennego.

Serwis dlahandlu.pl zauważa tymczasem, że ceny Thermomiksa różnią się między Polską i Niemcami. W Niemczech za to urządzenie trzeba zapłacić 1399 euro, co w przeliczeniu na złotówki daje około 6350 zł. W Polsce model TM6 kosztuje natomiast 5 995 zł.

Ta różnica wydaje się niewielka. Jeżeli jednak weźmiemy pod uwagę zarobki w obu krajach, to mamy do czynienia z prawdziwą przepaścią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niepokojąca prognoza długoterminowa. IMGW bije na alarm

Ile Polak i Niemiec muszą pracować na Thermomiksa?

W swoich kalkulacjach portal dlahandlu.pl uwzględnił średnie zarobki w Niemczech (4 380 euro) i w Polsce (7124,26 zł). Nie wzięto pod uwagę żadnych innych wydatków ani podatków.

W Niemczech zarabiając średnią pensję, trzeba pracować ok. 7 dni, aby zarobić na Thermomixa, podczas gdy w Polsce trzeba pracować ok. 18 dni - podkreślił wspomniany serwis.

A ile czasu trzeba pracować na Thermomiksa w Polsce i w Niemczech, jeżeli pod uwagę weźmiemy najniższe krajowe wynagrodzenie? W naszym kraju minimalna wypłata wynosi 2709,48 zł netto. Cena Thermomiksa TM6 to natomiast 5995 zł. Wychodzi zatem na to, że na urządzenie trzeba pracować blisko 49 dni.

W Niemczech najniższa krajowa to z kolei 1981 euro, a za Thermomiksa TM6 trzeba zapłacić 1399 euro. Wychodzi więc na to, że na robota kuchennego trzeba pracować blisko 16 dni. Różnica między Polską i Niemcami jest zatem ogromna.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić