Nowe 500 plus? Petycja na stole, eksperci grzmią

7

Sejm otrzymał petycję obywatelską, której inicjatorzy oczekują wypłaty 500 zł małżeństwom z 50-letnim stażem. Prace nad nowym świadczeniem mogą rozpocząć się jeszcze w tym roku. Tymczasem koncepcję skomentowali eksperci.

Nowe 500 plus? Petycja na stole, eksperci grzmią
500 zł (Getty Images, Kinek00)

Autorzy petycji uważają, że małżeństwa z długim stażem niejednokrotnie mają problemy finansowe. Na pokrycie wydatków nie wystarczają dodatkowe emerytury, waloryzacja świadczeń również nie jest dla nich w pełni satysfakcjonująca. Stąd też pomysł, by dawać takim osobom 500 zł co miesiąc.

Zważywszy na to, że już co trzecie małżeństwo kończy się rozwodem, taka dodatkowa gratyfikacja byłaby jasnym sygnałem, że wspieramy w Polsce małżeństwa - powiedział "Gazecie Wyborczej" anonimowo jeden z posłów PiS.

Cytowany polityk zaznaczył jednocześnie, że skłaniałby się ku temu, by bezdzietnym nie wypłacać dodatkowego świadczenia. Tymczasem eksperci nie są zwolennikami wprowadzania nowego wsparcia dla seniorów.

500 plus dla małżeństw? Eksperci komentują

Komentarze zebrane przez "Gazetę Wyborczą" są wyraźnym sygnałem, że nowa koncepcja nie podoba się ekspertom. Dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych z AGH w Krakowie, podkreślił, że w gorszej sytuacji niż małżeństwa z długim stażem są samotni emeryci.

To przykład tego, na co nie powinny być przeznaczane środki publiczne, ponieważ nie wspierają żadnego z celów polityki społecznej, jak zmniejszanie nierówności czy ochrona ryzyka społecznego, ani nawet dzietności. Wprowadzenie takiego świadczenia może też sprzyjać sztucznemu utrzymywaniu związku mimo rozpadu pożycia małżeńskiego - zaznacza natomiast prof. Paweł Wojciechowski, były minister finansów.

Możliwość przyznania seniorom dodatkowego świadczenia już teraz budzi sporo emocji. W tym momencie trudno przewidzieć, czy są szanse na to, że takie rozwiązanie wejdzie w życie.

Zobacz także: Kurski czeka. "To scenariusz księżycowy"
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić