Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MDO
|

Nowy obowiązek. Zapłacisz kilkaset złotych

26
Podziel się:

Najnowsze doniesienia wskazują na to, że na właścicieli nieruchomości niebawem nałożony zostanie nowy obowiązek. "Fakt" donosi, że będzie trzeba zapłacić od 300 do nawet 500 zł. O co dokładnie chodzi?

Nowy obowiązek. Zapłacisz kilkaset złotych
Zdjęcie poglądowe (Getty Images, Aliaksandr Barysenka / EyeEm)

"Fakt" podaje, że nowy obowiązek ma związek z ustawą o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane. Przepisy zostały zmienione w ten sposób, by były zgodne z prawem unijnym.

Nowe regulacje mają przyczynić się do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków. Tabloid spostrzega, że zmiana wiąże się z nowym obowiązkiem, za który niestety będzie trzeba zapłacić. I to niemało.

Okazuje się, że właściciele nieruchomości zostaną zobowiązani do sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej swoich posiadłości. Koszt takich certyfikatów rozpoczyna się od 200 zł. Tyle zapłacą posiadacze mieszkań. W przypadku domów jednorodzinnych cena jest już wyższa - sięga nawet 500 zł.

Jeszcze drożej może być w kontekście domów wielorodzinnych. Tutaj koszty są wyceniane indywidualnie.

Nowego obowiązku nie będzie można pominąć. Ci, którzy to zlekceważą, będą musieli zapłacić karę. Sankcje wyniosą nawet kilka tysięcy złotych.

Kiedy obowiązek wejdzie w życie?

Ustawa ma wejść w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Najpewniej nowe regulacje zaczną zatem obowiązywać wiosną 2023 roku.

Nowela ustawy dot. poprawy efektywności energetycznej budynków, zakłada też m.in. wprowadzenie zmian dotyczących wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji, które rozszerzają zakres systemów objętych obowiązkiem kontroli (dotyczyć to będzie systemów o mocy ponad 70 kW.) - spostrzega "Fakt".

Wiadomo poza tym, że umożliwiony ma być powszechny dostęp do podstawowych informacji zawartych w świadectwach charakterystyki energetycznej. Są one gromadzone w Centralnym rejestrze charakterystyki energetycznej budynków.

Zobacz także: NBP znów pomoże rządowi, kupując dług? "Mam jednoznacznie negatywną opinię"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(26)
Temida
4 dni temu
Temu kto to takie bzdurne przepisy wymyśla (łącznie z tym zabobonnym rzekomym ociepleniem klimatu)skonfiskować majątek za szerzenie herezji i głupich przepisöw
Temida
4 dni temu
Temu kto to takie bzdurne przepisy wymyśla (łącznie z tym zabobonnym rzekomym ociepleniem klimatu)skonfiskować majątek za szerzenie herezji i głupich przepisöw
Gdy
5 dni temu
To nie unia tylko niedouczona wierchuszka pisowska to wymyśla . Rozdali to teraz chcą z powrotem
Antek
5 dni temu
Może znowu wymyśla prostowanie bananów i długość ogórka no w uni nie mają co robic
emeryt
5 dni temu
To wszystko to pisowska pozoracja. Chodzi o to żeby okraść ludzi. Żyjemy w pisowskim państwie nastawionym na grabież.
Rdx
5 dni temu
Wykończą nas tym wszystkim
mir
5 dni temu
Jak mam uzyskać certyfikat mieszkając w bloku gdzie jest np 50 mieszkań,a blok stanowi własność spółdzielni? Chyba ktoś coś popitolił.
Nikt6
6 dni temu
Chore króliki popierają wszystko co Pis wymyśli.
8354870
6 dni temu
Tak ,to wina T-ska , bo gość robi wszystko żeby szkodzć Polsce i Polakom. W parlamencie europejkim ma liczne grono znajomych , co go popierają i kopią dołki pod Polską . Starsi ludzie pamiętają co znaczą rządy T-ska , młodzi nie wiedzą ,bo mają teraz dobrze, dzięki pisowi .
M-B
6 dni temu
Komu potrzebny certyfikat energetyczny niech sobie tworzy, dla właściciela jest potrzebny jak kant do zada. To na chłopski rozum.
Nie zgadzam s...
6 dni temu
Kto wymyśla takie bzdury ? Ludzie liczą każdą złotówkę a tu kolejny królik z kapelusza. Kompletnie bezsensowny pomysł. Niexh rząd wreszcie postawi się Unii i powie w końcu dość! Zajmują się w tym parlamencie absurdami .
ninka
6 dni temu
a kiedy zarobki oraz poziom życia będzie zrównany z unijnym i czy nie mogliby zacząć od "zrównywania" tych dobrych rzeczy?
Ferdek
6 dni temu
komuchy kombinują na jakie tu sposoby mozna by jeszcze okraść obywateli żeby połatac trochę finanse partii i żeby na premie i podwyżki dla kacyków partyjnych wystarczyło
Leo
6 dni temu
Jestem pewien, że pałace Pisobolszewickiej zbieraniny spełniają wszelkie normy. Za nasze pieniądze.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić