aktualizacja 

Otrzymują rekordowe emerytury. Wielki odpływ ze służby

19

Według doniesień "Rzeczpospolitej", w strukturach policji obserwuje się znaczący odpływ mundurowych, którzy decydują się na przejście na emeryturę. Ubiegły rok był pod tym względem rekordowy, podobnie jak i wzrost świadczeń.

Otrzymują rekordowe emerytury. Wielki odpływ ze służby
Policja / zdjęcie ilustracyjne (East News, STANISLAW BIELSKI/REPORTER)

Wielu przedstawicieli zawodów finansowanych z budżetu państwa ma w Polsce prawo do skorzystania z wcześniejszej emerytury. Jedną z takich grup są policjanci, którzy - według doniesień "Rzeczpospolitej" - korzystają z tego prawa bardzo chętnie.

Z przekazanych przez "Rz" danych wynika, że obecnie emerytowanych funkcjonariuszy jest więcej, niż policjantów w czynnej służbie. Ze świadczeń emerytalnych korzysta obecnie ok. 220 tys. byłych mundurowych, a rekordowy odpływ był obserwowany w zeszłym roku. Wówczas na rezygnację ze służby zdecydowało się ponad 8 tys. osób.

Wysokie podwyżki emerytur zachęcają policjantów. Rekordowy odpływ

Taki odpływ jest efektem przede wszystkim bardzo wysokich podwyżek emerytur. W zeszłym roku rząd zdecydował się na rewaloryzację resortowych emerytur i rent aż o 12 proc. Jak zauważa "Rzeczpospolita", ogłoszona waloryzacja była wyższa, niż podwyżki policyjnych pensji. Nic więc dziwnego, że wielu mundurowych zdecydowało się odejść z zawodu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Szczera rozmowa z restauratorem. Zdradza ile zarabia - Jakub Tepper - Biznes Klasa #13

To oczywiście przekłada się na rekordowe nakłady na ten cel, pokrywane z budżetu państwa. W tegorocznym budżecie koszty wypłat świadczeń emerytalnych dla mundurowych wzrosły aż o 30 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Odpływ ze służby miał powstrzymać uchwalony na początku zeszłego roku dodatek antyemerytalny. Miały one być wypłacane funkcjonariuszom, którzy osiągną ustawowy czas pracy pozwalający na odejście ze służby (15 lat) i zdecydują się na pozostanie w szeregach policji. Jak pokazują statystyki, to narzędzie nie okazało się jednak zbyt skuteczne, co potwierdza rekordowy odpływ czynnych funkcjonariuszy.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić