Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 

Paczki czipsów czeka rewolucja? Tego mogłeś nie wiedzieć

17

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy dotyczące opakowań, mające na celu ograniczenie plastiku używanego przez branżę spożywczą. W internecie pojawiły się pogłoski na temat ujęcia w nowych regulacjach kwestii zbyt dużej ilości powietrza w paczkach czipsów. Komisja Europejska skomentowała te rewelacje.

Paczki czipsów czeka rewolucja? Tego mogłeś nie wiedzieć
Duża ilość powietrza w opakowaniach do chipsów to zmora konsumentów. Czy to się wkrótce zmieni? (Unsplash, THE ORGANIC CRAVE Ⓡ)

Kraje Wspólnoty przyjęły niedawno regulacje PPWR, które mają zmniejszyć ilość zbędnego plastiku, np. przez zakaz dodatkowych pojemników dla pomidorów. Ekspert UNEP/GRID, Filip Piotrowski, uważa, że to ważny krok, gdyż dotychczasowe działania nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

Przepisy mają ograniczyć do 50 proc. pustą przestrzeń w opakowaniach używanych w handlu internetowym.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Żeberka w sosie kawowym podbiją podniebienia gości. Są po prostu genialne!

Wobec nowoprzyjętej regulacji wśród internautów pojawiły się teorie, że rozporządzenie "zakazuje powietrze" w czipsach. W kontekście paczek czipsów, pusta przestrzeń w opakowaniu, choć często krytykowana, pełni istotną rolę, chroniąc przekąskę przed jej zepsuciem.

To "powietrze" w czipsach, które może zajmować połowę zawartości opakowania, w rzeczywistości nie jest powietrzem, a wysokiej jakości azotem. Gdyby w środku znajdował się tlen to popsucie się chipsów nie zajęłoby dużo czasu, gdyż pierwiastek ten reaguje ze składnikami takimi jak olej zawarty w chipsach ziemniaczanych i rozkłada je, co diametralnie skraca okres spożycia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: czy unia zakazała powietrza w chipsach?

Komisja Europejska wyjaśnia, że ta przestrzeń nie jest wypełniona powietrzem, lecz azotem, utrzymując świeżość i chrupkość czipsów. Tym samym zaprzecza doniesieniom o rzekomym zakazie napełniania torebek powietrzem.

Komisja nie ma obecnie żadnych planów wprowadzenia zakazu napełnianych powietrzem torebek z czipsami ziemniaczanymi - poinformowano.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić