aktualizacja 

Poczta Polska może zapukać do twoich drzwi. Znamy pierwszy termin

1950

Urzędnicy przypominają, że za posiadanie radia lub telewizora trzeba płacić abonament. Poczta Polska, która egzekwuje tę opłatę, może zapukać do twoich drzwi w celu przeprowadzenia kontroli. Znamy pierwszy ważny termin, do którego należy opłacić abonament RTV.

Poczta Polska może zapukać do twoich drzwi. Znamy pierwszy termin
Poczta Polska może zapukać do twojego domu. Znamy pierwszy termin (Adobe Stock)

Jeśli masz w domu telewizor i radio musisz zapłacić abonament, o czym przypomina Poczta Polska. Od stycznia wzrosła kwota dla posiadaczy tych sprzętów. Ile wynosi abonament RTV? Do kiedy trzeba go zapłacić? Kto musi zarejestrować odbiorniki RTV i gdzie można to zrobić?

Opłaty abonamentowe w 2023 roku są wyższe niż w latach ubiegłych. Miesięcznie za posiadanie radioodbiornika w domu lub samochodzie zapłacimy 8,70 zł. Za rok jest to 104,40 zł. Co z odbiornikiem telewizyjnym?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Abonament RTV do likwidacji? Rząd nie ma takich planów, ale są też dobre informacje

Poczta Polska może zapukać do twoich drzwi. Znamy pierwszy termin

Aktualne stawki za korzystanie z radia lub telewizora przedstawia Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. W 2023 roku abonament RTV za odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiofoniczny wynosi 27,30 zł miesięcznie. Za 12 miesięcy jest to łączna suma 327,60 zł.

Wedle prawa każdy obywatel musi zarejestrować odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Jak to zrobić? Wystarczy stawić się w placówce Poczty Polskiej w terminie nieprzekraczalnym 14 dni od zakupu. Można to również zrobić online przez stronę internetową poczty.

Do kiedy trzeba zapłacić abonament RTV? Pierwsza ważna data w tym roku to 25 stycznia. Co miesiąc należy uiścić opłatę najpóźniej do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego. Kara za niepłacenie abonamentu RTV wynosi 30-krotność jego wysokości. W 2023 roku grzywna w przypadku radioodbiornika wyniesie 261 zł, a telewizora - 819 zł.

Uprawnieni do zwolnienia z opłat abonamentowych. Jak podaje strona gov.pl, są to osoby, które ukończyły 75 rok życia, osoby zaliczone do I grupy inwalidzkiej, weterani będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić