Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
WEG
|

Podwójna emerytura do końca życia. Seniorzy muszą złożyć 2 wnioski

81
Podziel się:

Niektórzy seniorzy mogą otrzymać podwójne świadczenie emerytalne, które będzie im wypłacane dożywotnio. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie może jednak wypłacać dożywotnio podwójnego świadczenia i aby je otrzymać, seniorzy muszą złożyć wnioski do odpowiednich miejsc.

Podwójna emerytura do końca życia. Seniorzy muszą złożyć 2 wnioski
Jak się okazuje, emeryci mogą również liczyć na pobieranie dwóch emerytur dożywotnio. (unsplash)

W 2022 roku seniorzy otrzymali trzynastą oraz czternastą emeryturę, które znacznie poprawiły sytuację finansową większości z nich. Jak się okazuje, emeryci mogą również liczyć na pobieranie dwóch emerytur dożywotnio. Wystarczy wyłącznie spełnić określone warunki i złożyć właściwe wnioski. 

Podwójna emerytura dla służb mundurowych. Zmiana zasad

Na podwójną emeryturę mogą liczyć emeryci, którzy mają za sobą służbę mundurową pełnioną przez minimum 15 lat. Do niedawna służby mundurowe mogły pobierać jednocześnie dwa świadczenia: jedno od ZUS, drugie od MSWiA. Obecnie emeryci muszą wybrać, która emerytura bardziej im się opłaca. Niemniej jednak osoby, które rozpoczęły służbę po 1999 roku, jeżeli złożą wnioski w obu urzędach, dostaną oba świadczenia jednocześnie. 

Podwójna emerytura dla seniorów, którzy pracowali za granicą

Kolejną grupą emerytów, która może otrzymać podwójną emeryturę dożywotnio, są seniorzy, którzy pracowali zarówno w Polsce, jak i za granicą. Jeżeli emeryt pracował za granicą przez dłuższy czas i jednocześnie dysponuje on dokumentami potwierdzającymi okres pracy, może on złożyć wniosek o emeryturę zarówno w Polsce, jak i w urzędzie w kraju, w którym pracował. Warto wówczas wiedzieć, że wiek emerytalny może różnić się od siebie w zależności od konkretnego kraju. 

Opłacałeś składki w KRUS? Możesz otrzymać podwójną emeryturę

Podwójną emeryturę dożywotnio mogą otrzymać także osoby, które urodziły się po 31 grudnia 1948 roku i przez okres minimum 25 lat opłacały składki w KRUS oraz jednocześnie osiągnęły wiek emerytalny. Jeżeli osoby te złożą oba wnioski w obu urzędach, wówczas zostanie im wypłacone podwójne świadczenie. 

Zobacz także: Emerytury 2022. Czy inflacja zmniejszy podwyżki? Ekspert podlicza
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(81)
Anna
2 miesiące temu
Tak tylko co z innymi emerytami pracowali ponad 30 lat to im nic się nie należy,za tą głodową emeryturę .
Lexxx
2 miesiące temu
Następna niesprawiedliwość.Ktos pracował 40 lat lub więcej i ma marną emeryturę.A policjant krawężnik po 15 latach obijania się ma mieć podwójna emeryturę.Gdzie tu sprawiedliwość?
Gość
2 miesiące temu
A co z emerytami co pracowali ciężko a teraz ci co urodzeni przed 1948 rokiem nic im się nie należy co jest grane dlaczego wszyscy nabierają wodę w usta czy oni pracowali inaczej 40 lat pracy i 1600zl emerytury wszyscy dostają podwyżki a ci przed 1948 nie o co chodzi czyżby źle pracowali
Beza
2 miesiące temu
Moja sąsiadka,ma 42 lata, w tym roku przeszła na emeryturę, pracowała 20 lat w więzieniu, w księgowości 😱czy ktoś potrafi to zrozumieć. Rozmawiałam z nią wczoraj, myślałam, że jest na urlopie. Wciąż jestem w szoku
Jola
2 miesiące temu
Wszyscy mogą mieć podwójne emerytury oprócz mundurowych którzy zatrudnionych w latach 90 odprowadzali składki do ZUS i nie mogą otrzymać drugiej emerytury Co webec powyższego z ich pieniędzmi, które leżą w ZUS, tą ich kadr powinien ZUS zwrócić mundurowym
Marcin
2 miesiące temu
Jak można wszyscy pracujemy tak samo sluszby mundurowe ci co za granicom pracowali to wybranym daci no jak to jest do KRUS składki odprowadzli bo ZUS 20 milinów z tych zklade wziął to rozumiem ale ja jeszcze do emerytury trochę mam do KRUS skladki odprowadzalem to parodia jest
cywil
2 miesiące temu
Przez te wysokie emerytury dla mundurowych ,moje serce rośnie!
Jacek a
2 miesiące temu
Mundurowi powinni pracować tylko 5 lat i na zasłużoną emeryturę, przecież tak ciężko pracują
Tyle w temaci...
2 miesiące temu
Dajcie wszystkim po 18 tyś miesięcznie jak Biskupom.
Ta dek
2 miesiące temu
A kto mi da emeryturę jak w latach 90 tych pracowałem sporo lat na czarno bo moja Polska nie zaoferowała mi żadnego bezpieczeństwa w tamtych latach, będzie mega problem bo tych ludzi jest tysiące a Polska w 90 latach to jeden wielki bajzel, korupcja i mafia i praca na czarno, teraz emeryci to są ci co za komuny staż wyrobili.
Donata
2 miesiące temu
Nie trać już więcej czasu i pieniędzy! ❌ Czy wiesz, że pobierając zaniżony zasiłek (lub wcale) możesz stracić nawet 20 tys. złotych w ciągu roku?! Jeżeli jesteś opiekunem dorosłej, bliskiej osoby z niepełnosprawnością - NALEŻY CI SIĘ ZASIŁEK - 2️⃣1️⃣1️⃣9️⃣ zł❗️ Pomagamy opiekunom uzyskać należne świadczenia. Skontaktuj się ze mną ⤵️ 📲 606 409 328
Rafał
2 miesiące temu
dlaczego emeryci mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 nie mogą skorzystać z emerytury ZUS /jeśli przepracowali w cywilu odpowiedni okres czasu/. Dlaczego sa gorsi, niż ci trochę mlodsi? przez cały czas płacą pelny ZUS, a emerytura za pracę w cywilu im się nie należy.
Bronuś
2 miesiące temu
Rolnicy opłacają składki to mają emeryturę i jak pracujá to też z ZUS i co tu nie rozumieć pracują tu i tu to mają
Zdolowana
2 miesiące temu
To płacili KRUS mało co a teraz podwójna emerytura!A co z tymi co placa dużo....więcej?Jedna emerytura i wegetacja.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić