Ewa Sas
Ewa Sas| 

Pojawiły się na targu. Spytaliśmy o cenę i oniemieliśmy

22

Przełom maja i czerwca to na targowiskach czas nowalijek. Ciężko jest wybrać się między stragany i nie skusić się na młode ziemniaczki czy pachnące truskawki. Jednak ostatnio na jednym z targowisk w Warszawie wypatrzyliśmy... kurki. Wyglądały smakowicie, ale ochota przeszła od razu, jak tylko zapytaliśmy o cenę.

Pojawiły się na targu. Spytaliśmy o cenę i oniemieliśmy
Pierwsze kurki są już na targowiskach (o2.pl, EWS)

Już od kwietnia zapaleni grzybiarze byli w stanie wytropić pierwsze maślaki i borowiki ceglastopore. Z kolei planowo w czerwcu pojawiają się pierwsze kurki.

Grzyby te są cenione zarówno za swój smak i aromat, ale nie tylko. Wspomagają trawienie dzięki dużej zawartości błonnika pokarmowego, co zmniejsza ryzyko zaparć oraz rozwoju raka jelita grubego.

Kurki, zwane też pieprznikami jadalnymi, zawierają także beta-karoten, witaminy z grupy B, witaminę D, potas, wapń, magnez, żelazo i cynk. Są też niskokaloryczne - 100 g zawiera raptem 20 kcal.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysyp borowików w kwietniu. Grzybiarz wyjaśnił, co się dzieje

Kurki najczęściej rosną całymi grupami. Ich ulubionym miejscem występowania są kwaśne gleby - chętnie pojawiają się w pobliżu starych dębów, sosen czy świerków.

Prawdziwy rarytas. Kurki są już na targu

Mimo, że planowo sezon na kurki trwa od czerwca do późnej jesieni, wytrwałym poszukiwaczom grzybów udaje się złapać pierwsze okazy. Dowodem na to było jedno ze stoisk na targowisku na warszawskiej Pradze Południe.

Kurki Świeże - brzmiał napis, spod którego wysypywały się okazałe grzyby.

Jajecznica na kurkach, sosy z kurkami, pasty kanapkowe czy rozgrzewający krem z kurek, lub po prostu - kurki z patelni. Ciężko się nie rozmarzyć na myśl o takich smakołykach. Od razu spytaliśmy o cenę.

Kurki są w cenie 150 zł za kilogram - usłyszeliśmy.

Trzeba było obejść się smakiem. Poczekamy na sezon, wówczas ceny powinny spaść przynajmniej o połowę. Rok temu cena kilograma kurek wahała się od 35 do 65 zł za kilogram.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić