Adam Dąbrowski
Adam Dąbrowski| 
aktualizacja 

Polka poszła do Lidla w Niemczech. Te same produkty. Spójrzcie na ceny

1195

Polska tiktokerka mieszkająca w Bawarii chodzi po popularnych marketach, pokazując promocje i ceny produktów. Ostatnio wybrała się do Lidla. Postanowiliśmy porównać ukazane przez nią ceny z polskimi, wybierając się do najbliższego sklepu. Wnioski skomentowała profesor Elżbieta Mączyńska z SGH.

Polka poszła do Lidla w Niemczech. Te same produkty. Spójrzcie na ceny
Zaskakujące porównanie cen w sklepach Lidl (O2, TikTok)

W dobie kampanii marketingowej Lidla i Biedronki normą stało się porównywanie cen w popularnych dyskontach. A gdyby tak sprawdzić, jak nasze rodzime ceny mają się do tych zachodnich?

Ceny w Lidlu w Niemczech a Polsce - sprawdziliśmy

Polka mieszkająca w Bawarii prowadzi na TikToku kanał Angela_na_Bawarii, gdzie wrzuca regularnie filmiki z zakupów, ukazujących ceny rozmaitych produktów. Tym razem wybrała się do Lidla.

Po obejrzeniu nagrania postanowiliśmy się przekonać, czy jest jakaś istotna różnica między niemieckimi a polskimi cenami w popularnej sieci dyskontów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Duszone kotlety z warzywami to gotowy pomysł na obiad z jednej patelni

Nie wszystkie produkty ukazane przez tiktokerkę, w tym większość zabawek do ogrodu, bądź popularne serki, były dostępne w sklepie, do którego się udaliśmy.

Trwa ładowanie wpisu:tiktok

Różnica cen niektórych produktów dostępnych zarówno w Polsce, jak i Niemczech jest zaskakująca. Ciekawym przypadkiem są truskawki, choć warto pamiętać, że jeszcze nie zaczął się na nie sezon. W niemieckim Lidlu zapłacimy za nie równowartość 17,14 zł, a w polskim - 41,96 zł za kilogram.

Dalej sprawdziliśmy cenę szparagów. Za ten przysmak w niemieckim Lidlu zapłacimy równowartość 47,97 zł, a w polskim - 55,96 zł za kilogram.

Zabawka do piaskownicy to jedyny produkt dostępny w obu sklepach, który można kupić taniej w Polsce niż w Niemczech. W Polsce zapłacimy za nią 7,99 zł, a w Niemczech równowartość 12,94 zł.

Z czego wynika ta różnica? Postanowiliśmy zapytać o to ekspertkę.

Różnica cen w Polsce i Niemczech

Profesor Elżbieta Mączyńska z SGH wskazuje, że problem jest złożony. Jednym z czynników jest kryzys niemieckiej gospodarki, który odbija się na płacach w Niemczech, w przeciwieństwie do Polski, gdzie płace rosną. Producenci wykorzystują tę sytuację. - Mamy przy tym do czynienia z dyktatem wielkich sieci handlowych - zauważa profesor.

Jeśli płace rosną, to producenci skłonni są podwyższać ceny, bo rosną im koszty robocizny. Podwyższana ciągle płaca minimalna jeszcze do niedawna dotyczyła blisko miliona osób, a teraz to około trzy miliony. Wyższe płace sprzyjają wzrostowi popytu. To jest rynkowa gra między siłą producentów, handlowców i nabywców - mówi o2.pl profesor Elżbieta Mączyńska.

Profesor zaznacza, że sytuacja w Niemczech wygląda inaczej niż w Polsce, ze względu m.in. na problem z wysokimi kosztami transakcyjnymi w Polsce.

Ma to ogromne znaczenie - to są koszty, które mogłyby nie występować, gdyby system był bardziej sprawny - podkreśla.

Jako przykład podaje porównanie producenta sera i założyciela firmy Optimus SA, Romana Kluski oraz jego bawarskiego kolegi. Wskazuje, że niemiecka gospodarka jest pod tym względem sprawniejsza, gdyż tam koszty transakcyjne są mniej dotkliwe:

Jak wykazuje pan Kluska, obowiązuje go blisko 500 stron różnego rodzaju przepisów, podczas gdy jego kolega z Bawarii, który robi dokładnie to samo, ma około 50 stron, a w obydwu przypadkach chodzi o kraje członkowskie Unii Europejskiej. Mamy w Polsce duże problemy z interpretacją i wdrażaniem prawa oraz jego zmiennością. Taka zmienność oznacza koszty dla przedsiębiorstwa. W przypadku producentów to między innymi koszty wynikające z organizacji pracy, ze względu na różne zakłócenia w ciągłości produkcji. Dla pracodawców to też koszty związane z zawiłościom prawa, niejasności przepisów itp. - podsumowała.

Adam Dąbrowski, dziennikarz o2.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić