Natalia Bogucka| 

Położna ma miliardy na szwajcarskich kontach. Jest siostrą przyjaciela Putina

Aliszer Usmanow jest jednym z najbogatszych rosyjskich oligarchów. Po wybuchu wojny w Ukrainie został objęty sankcjami za bliskie powiązania z Kremlem. "The Guardian" ujawnia, że jego siostra, która jest położną i ginekolożką, ma w Szwajcarii 27 kont bankowych, na których znajdują się miliardy złotych.

Położna ma miliardy na szwajcarskich kontach. Jest siostrą przyjaciela Putina
Siostra rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa (Facebook)

W lutym doszło do gigantycznego wycieku danych z kont tysięcy klientów Credit Suisse. Okazało się, że pieniądze w szwajcarskich banku trzymali dyktatorzy, skorumpowani politycy i osoby zamieszane w poważne przestępstwa takie jak handel ludźmi.

"The Guardian" ujawnia, że właścicielem co najmniej 27 tajnych kont w Credit Suisse jest Saodat Narziewa. Na jednym z nich znajduje się prawie 1,9 miliarda franków szwajcarskich (ok. 8,7 miliardów złotych).

Rosyjski oligarcha ukrywa pieniądze na kontach siostry?

Saodat Narziewa jest siostrą Aliszera Usmanowa, jednego z najbogatszych rosyjskich oligarchów. 56-latka pracuje jako ginekolog i położna w szpitalu w stolicy Uzbekistanu, Taszkencie.

Ujawnione informacje podkreślają potencjalne wyzwania, przed jakimi stoją zachodnie rządy, sankcjonując lub zamrażając aktywa oligarchów - podkreśla "The Guardian".

Rzecznik Usmanowa stwierdził, że dane, które wyciekły z Credit Suisse były "fałszywe i nieprawidłowe". Podkreślił, że nie ma nic niestosownego w stosunkach finansowych miliardera z jego siostrą i są one zgodne z prawem i świadczą o jego "szczodrości".

Narziewa nie posiadała ani nie kontrolowała żadnych kont w szwajcarskich bankach w imieniu swojego brata. Wszelkie relacje finansowe pana Usmanowa z jego siostrą były wynikiem jego dobrze znanej hojności i wsparcia, którego zawsze zgodnie z prawem udzielał swoim krewnym – skomentował rzecznik.

Aliszer Usmanow to bliski przyjaciel Władimira Putina. Jest współwłaścicielem firmy Metalloinvest. Jego majątek szacowany jest na kilkanaście miliardów dolarów.

Zobacz także: Joe Biden w Polsce. Jaki jest cel wizyty?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić