Oligarcha, którego ominęły sankcje. Rosjanin ma gigantyczny majątek

Władimir Potanin, magnat rynku metalurgicznego i przyjaciel Władimira Putina, jest uważany za drugiego co do wielkości majątku człowieka w Rosji. Nie został jednak objęty unijnymi sankcjami. Oligarcha nadal opływa w luksusy, choć i on pośrednio odczuł skutki wojny - przez nasilający się kryzys gospodarczy w Rosji jego fortuna pomniejszyła się nawet o jedną czwartą.

Oligarcha, którego ominęły sankcje. Rosjanin ma gigantyczny majątek
Władimir Potanin nie został objęty sankcjami (Getty Images, Luke MacGregor)

61-letni Władimir Potanin jest większościowym udziałowcem i dyrektorem generalnym Nornickel, największego na świecie producenta niklu rafinowanego. Jak wynika z danych Bloomberg Billionaires Index, jego majątek w 2021 roku wynosił 24,9 mld dolarów, co plasowało go na drugim miejscu, po Aleksieju Mordaszowie, w rankingu najbogatszych ludzi w Rosji.

Sankcje ominęły rosyjskiego oligarchę

Potanin został wymieniony na niesławnej "liście Putina" z 2018 r., na której znajdują się prominentni rosyjscy politycy i oligarchowie powiązani z rosyjskim prezydentem. Pomimo tych bliskich powiązań z dyktatorem Potanin nie znalazł się na stale wydłużającej się unijnej "czarnej liście" rosyjskich oligarchów, usankcjonowanych przez Zachód - donosi "Business Insider".

Mimo to od początku wojny w Ukrainie jego wartość netto mocno ucierpiała. Jak podaje Reuters, oligarcha stracił niemal jedną czwartą majątku z powodu deprecjacji rubla i rosyjskiej gospodarki. Zrezygnował także ze stanowiska członka zarządu Muzeum Guggenheima, a jego luksusowy jacht wypłynął na Malediwy.

Z Putinem grał w hokeja

Władimir Potanin prowadzi bardzo bogate życie. Był fotografowany w towarzystwie Władimira Putina na wielu imprezach w ciągu ostatnich 20 lat, dwójka ma także regularnie grać razem w hokeja na prywatnym lodowisku Potanina.

W 1990 roku Potanin założył Interros, konglomerat mający udziały w takich branżach jak górnictwo, energetyka i nieruchomości. Kiedy miał 30 lat, został współzałożycielem International Company for Finance & Investments, a następnie Onexim Banku, który w tamtym czasie stał się największym prywatnym bankiem w Rosji.

Według Bloomberga Potanin oprócz Nornickelu kontroluje także rosyjską firmę farmaceutyczną Petrovax. Oligarcha posiada też spory portfel nieruchomości. Jest podobno właścicielem wielu powierzchni biurowych, nieruchomości hotelowych w Moskwie, gruntów w centralnej Rosji i klubu wiejskiego w regionie moskiewskim.

W 1996 r. niedługo po ponownym wyborze Borysa Jelcyna na prezydenta Rosji Potanin został pierwszym wicepremierem odpowiedzialnym za energetykę i gospodarkę. Do dziś wypomina mu się, że przyłożył rękę do prywatyzacji, jaka miała miejsce za prezydentury Jelcyna.

Pracując w Ministerstwie Handlu Zagranicznego, Potanin był pomysłodawcą programu "pożyczek na akcje", który stał się źródłem bogactwa wielu oligarchów - w tym Romana Abramowicza, którego majątek wart jest 13,9 miliarda dolarów i który również posiada udziały w Nornickel.

Skrytykował plany Putina

Niedawno Potanin otwarcie skrytykował plany Kremla mające doprowadzić do konfiskaty majątku zachodnich firm, które opuściły rosyjski rynek po agresji Rosji na Ukrainę. Oligarcha powiedział, że konfiskata aktywów spowodowałaby, iż kraj przez dziesięciolecia nie byłby dostępny dla inwestorów.

Cofnęłoby nas to o 100 lat do roku 1917, a konsekwencje - globalny brak zaufania inwestorów do Rosji - odczuwalibyśmy przez wiele dziesięcioleci - stwierdził Potanin.
Zobacz także: Arłukowicz o propozycji Kaczyńskiego. "Nieodpowiedzialne, może stanowić pewne zagrożenie"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić