Ponad 600 zł, bez względu na wiek. Solidny zastrzyk gotówki z ZUS

6

Od 1 marca 2024 roku niektóre osoby mogą liczyć na ponad 620 zł z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Komu dokładnie przysługuje taki dodatek i jak złożyć wniosek? Wyjaśniamy.

Ponad 600 zł, bez względu na wiek. Solidny zastrzyk gotówki z ZUS
Dla kogo ponad 600 zł z ZUS? (Getty Images, SOPA Images)

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) wypłaca rozmaite świadczenia. W tym miejscu warto wspomnieć, że między innymi dodatki mają zmienną wysokość. Wszystko za sprawą corocznej waloryzacji.

Niedawno wzrósł m.in. dodatek dla sieroty zupełnej. To świadczenie stanowi formę wsparcia finansowego. Jego celem jest częściowa rekompensata za utratę opieki rodzicielskiej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dorota Szelągowska o programie "Totalne remonty Szelągowskiej": "To program, który realnie pomaga ludziom"

Jeszcze niedawno kwota dodatku dla sieroty zupełnej wynosiła 553,30 zł. Obecnie jest to natomiast 620,36 zł/miesięcznie.

Kto może otrzymać dodatek dla sieroty zupełnej?

Dodatek dla sieroty zupełnej dotyczy osoby uprawnionej do renty rodzinnej nieposiadającej obojga rodziców (lub gdy ojciec był nieznany) bez względu na jej wiek. By uzyskać takie wsparcie, trzeba złożyć:

  • wniosek o dodatek dla sieroty zupełnej
  • dokumenty stwierdzające daty zgonu rodziców
  • dokument stwierdzający datę zgonu matki i akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Wniosek można złożyć w dowolnym czasie po spełnionych warunków koniecznych do przyznania dodatku. Można to uczynić osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnej jednostce organizacyjnej ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu), a także za pośrednictwem: operatora pocztowego, polskiego urzędu konsularnego.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić