Ponad bilion! Zełenski oficjalnie to ogłosił

Wołodymyr Zełenski odbył spotkanie z najważniejszymi politykami Ukrainy w sprawie projektu budżetu na nadchodzący rok. Prezydent zdradził, jak duża będzie kwota, którą rządzący planują przeznaczyć na obronność w 2023 roku.

Ponad bilion! Zełenski oficjalnie to ogłosił
Wołodymyr Zełenski opowiedział o pieniądzach na obronność (PAP, The Presidential Office of Ukraine)

Bestialski atak armii Władimira Putina na Ukrainę trwa nieprzerwanie od 24 lutego. Rosjanie od początku inwazji łamią wszelkie oficjalne zapowiedzi. Atakowane miały być wyłącznie cele wojskowe. Niestety, słowa te okazały się kłamstwem. Najeźdźcy nie mają litości wobec ludności cywilnej. W wielu miastach widać efekty bombardowań budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej.

Siły Zbrojne Ukrainy robią wszystko, aby ochronić ojczyznę przed najeźdźcami. To właśnie heroizm Ukraińców sprawił, że udało się odbić część zajętych przez Rosjan terenów, a także obronić stolicę kraju - Kijów. Działania na froncie nie przebiegałyby tak sprawnie, gdyby nie pomoc sprzętowa od innych państw, która jest regularnie dostarczana.

Ukraina będzie się zbroić. Olbrzymi budżet

Jeżeli rosyjska inwazja się nie zakończy, 2023 rok będzie pierwszym, który Ukraina rozpocznie w stanie otwartej wojny. Przed rokiem władze nie miały tego problemu, gdyż atak rozpoczął się 24 lutego. Oznacza to również zupełnie inne priorytety, jeżeli chodzi o planowanie budżetu. Dotychczas planowane inwestycje, co jasne, zeszły na dalszy plan.

Wołodymyr Zełenski opowiedział o projekcie budżetu na przyszły rok. Prezydent Ukrainy spotkał się z szefem rządu oraz ministrem finansów, aby omówić ten bardzo ważny temat. Wiadomo już, że rozplanowanie wydatków będzie w znacznym stopniu podyktowane wojną. W przyszłym roku do sektora bezpieczeństwa i obrony Ukrainy trafi ponad bilion hrywien. Zełenski podkreślił, iż konieczne jest maksymalne ograniczenie wszystkich niekrytycznych wydatków państwa, wszystkiego, co nie służy obronie lub nie sprzyja rozwojowi gospodarczemu kraju.

Zobacz także: Kiedy powstanie CPK? Horała odpowiada na niewygodne pytania
Autor: GGG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić