Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ŁKU
|

Prognozy dotyczące przyszłych emerytur. Będzie coraz gorzej

11
Podziel się:

Obecni 30-latkowie mogą drżeć na myśl o przyszłych emeryturach. Z raportu ZUS wynika, że przy niezmienionym wieku emerytalnym stopa zastąpienia, czyli stosunek wysokości przyszłej emerytury do ostatniego wynagrodzenia, może wynieść w 2060 r. nie ok. 25 proc., a ledwie 18,7 proc. Do wewnętrznego badania ZUS dotarł money.pl.

Prognozy dotyczące przyszłych emerytur. Będzie coraz gorzej
Prognozy dotyczące przyszłych emerytur. Będzie coraz gorzej (Adobe Stock)

Stopa zastąpienia to wysokość naszych przyszłych emerytur w stosunku do otrzymywanej pensji. Niestety, w niedalekiej przyszłości będzie ona drastycznie maleć, co nie jest dobrą wiadomością dla obecnych 30-latków. Jak alarmuje money.pl, czeka ich bolesne zderzenie z rzeczywistością - przejście z wysokich zarobków do bardzo niskich świadczeń wypłacanych z ZUS.

Prognozy dotyczące przyszłych emerytur. Będzie coraz gorzej

Z ostatniego raportu Komisji Europejskiej wynika, że w roku 2060 emerytura Polaka stanowić będzie zaledwie 25 proc. ostatniej pensji, podczas gdy obecnie ten wskaźnik wynosi 54 proc. Alarmujący jest też raport OECD na ten temat. Polska będzie mieć jedną z najniższych stop zastąpienia w krajach rozwiniętych. Równie kiepskie prognozy obejmują tylko Litwę i RPA.

Okazuje się, że raport KE może być zawyżony. Portal money.pl dotarł do badania, jakie na zlecenie ZUS sporządził dr Jarosław Oczko z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK w Toruniu. Czytamy w nim, że przy pozostawieniu wieku emerytalnego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn "stopa zastąpienia w 2060 r. może wynosić nawet 18,7 proc.".

Eksperci wskazują, że Polsce grozi "ubóstwo w wieku emerytalnym". Międzynarodowa Organizacja Pracy za minimalny standard przyjmuje granicę stopy zastąpienia na poziomie 40 proc.

Oczekiwania społeczne są takie, aby ten rozdźwięk między naszą ostatnią wypłatą a emeryturą nie był tak duży. Polacy nie zgodzą się, aby ich poziom życia z miesiąca na miesiąc się drastycznie obniżył - wytłumaczył w rozmowie z money.pl ekspert Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Fatalne prognozy dotyczące przyszłych emerytur Polaków wynikają ze systemu zdefiniowanej składki, który został przyjęty w naszym kraju pod koniec lat 90. Zasada jego funkcjonowania jest banalna - ile wpłaciłeś do systemu, tyle dostaniesz. Emerytura w tej sytuacji to suma zwaloryzowanych składek podzielona przez średnie oczekiwane dalsze trwanie życia. Im dłużej żyjemy i mniej legalnie pracujemy, tym niższe świadczenie otrzymamy.

W przypadku wcześniejszych świadczeń ZUS nie był w stanie obliczyć, ile kto pracował i jakie składki odłożył. Dlatego starszym osobom naliczono tzw. kapitał początkowy, który podniósł wysokość świadczeń. Jednak obecne pokolenie 30-latków nie może liczyć na ten przywilej.

Na coraz niższe emerytury wpływa też fakt, że coraz dłuższy jest okres, w którym przeciętny Polak pobiera świadczenie. Z analiz ZUS wynika, że średnie dalsze trwanie życia wzrośnie dla 60-latków z 22,5 roku w 2020 r. do 29,8 roku w 2080 r. oraz dla 65-latków - z 18,7 w 2020 r. do 25,3 w 2080 r.

Z raportu, do którego dotarł money.pl wynika też, że rosnąć będzie siła nabywcza. ZUS zakłada, że wraz z dodatkami przeciętna wartość emerytury w roku 2030 wyniesie 3652 zł. W 2060 r. ma urosnąć do ponad 9 tys. zł, by później szybko przyspieszyć i w 2080 r. wynieść blisko 21 tys. zł. Ta kwota skorygowana o inflację z następnych 60 lat to dzisiejsze ok. 4,5 tys. zł brutto.

Zobacz także: Polacy będą pracować po nocach i w weekendy? "Taryfa za energię jest tańsza"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(11)
Zatrute
3 miesiące temu
Nawet emeryt ryby nie złapie
Qwerty
3 miesiące temu
Po co w ogóle płacić ZUS? Skalibrowali ludzi pandemią covid na dożycie maks. wieku emerytalnego, więc większość emerytury nawet nie powącha..., a składki oczywiście odprowadzane całe życie zawodowe. To jest dopiero lichwa i to ustawowa.
Wcurwiony
3 miesiące temu
Czyli składki ida w błoto. Tak to rozumiem. Nie dosc, ze przymusowe to i bardzo wysokie. I co nas czeka?????
Maja sie bac ...
3 miesiące temu
Nie 30 latkowie powinni drżeć o przyszla emeryturę, tylko politycy i kolejne rządy. Bo to oni od lat o wszystkim decydują.
Zusik
3 miesiące temu
O czym wy marzycie. Pracujecie wiele godzin za psie pieniądze. A potem oczekujecie nie wiadomo czego. Może trzeba się postawić? Przedsiębiorcy jeżdżą na wakacje że 3x do roku a wy oczekujecie że będzie lepiej. Niech opłacają wam godne składki tak jak sami sobie opłacają i będzie ok.
Lina
3 miesiące temu
Odkładam w ppk, płace ZUs. Jeżeli emerytura nie starczy na życie to zostanie stryczek :)
zibi
3 miesiące temu
Każdy pracując powinien odkładać na SWOJĄ przyszłą emeryturę a nie na obecnych emerytów rencistów itd. Miało być to w latach 90 z prywatyzacji załatwione ale jak zwykle fundusze rozeszły się po SWOICH kieszeniach. Obecnie rządzący aby utrzymać się na stołkach robią wszystko aby przypodobać się emerytom i rencistom dając 13, 14 itd itd pogłębiając tym samym rozdżwięk pomiędzy pracującymi a emerytami czy rencistami a tym samym zwiększają inflację i sytuację obecnie pracujących na ich niekorzyść.
arvv
3 miesiące temu
Najlepiej to będą mieć Ci którzy będą przechodzić za 3-5 lat
Gość
3 miesiące temu
PiS obniżył wiek emerytalny Wybory wygrali ich nie obchodzi los dzisiejszych 30-latkow kiedy pojdą na emeryture
Gość
3 miesiące temu
PiS obniżył wiek emerytalny Wybory wygrali ich nie obchodzi los dzisiejszych 30-latkow kiedy pojdą na emeryture
Putinoff
3 miesiące temu
Kraj trzeciego świata - oto czym wkrótce będzie Polska... z już nie tylko dziadującymi, ale wprost umierającymi z głodu emerytami; z systemowym brakiem dostępu do służby zdrowia; ze zbankrutowanym systemem pomocy społecznej i transferów socjalnych; z fiskalizmem spychającym całą aktywność gospodarczą do szarej strefy; z walutą słabszą niż pod koniec PRL... Dajcie jeszcze porządzić skrajnym populistom jakieś 3 kadencje
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić