Przedawnienie długu? Masz sporo czasu, by uniknąć zaległych opłat

35

Niespłacona rata sprzed lat, albo brak regulacji za nieskasowany bilet w tramwaju lub autobusie spędza ci sen z powiek? Sprawdź po jakim czasie przedawniają się długi i kiedy twój wierzyciel nie będzie miał prawa domagać się zwrotu pieniędzy. Ale uważaj: przedawnienie długu łatwo jest przerwać.

Przedawnienie długu? Masz sporo czasu, by uniknąć zaległych opłat
Przedawnienie długu łatwo przerwać jednym pismem od wierzyciela (Adobe Stock)

O tym, że niektóre długi ulegają przedawnieniu nie każdy wie. A zdarza się, że jakieś instytucje nie reagują na czas i tracą możliwość ściągania pieniędzy od swoich dłużników.

Historie tego typu często pojawiają się w lokalnych mediach i dotyczą na przykład długów wynikających z niezapłaconego przez lokatorów czynszu. Jeśli miasto nie upomni się o nie na czas zdarza się, że dług się przedawnia.

Obecnie czas na przedawnienie wynosi sześć lat, ale jeśli w tym czasie otrzymamy choć jedno upomnienie, biegnie on od nowa. Dotyczy to instytucji takich jak. szkoły, banki, instytucje. Ale jeśli w tym okresie dostaniemy choć jeden monit, dług nawet sprzed kilkunastu lat się nie przedawni.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jest ostrzeżenie dla Polski przed "scenariuszem węgierskim". "Do dzisiaj po tym sprzątają"

Należy jednak pamiętać, że niepłacenie rachunków nie przedawni się w przypadku dostawców energii elektrycznej lub innych mediów do domu, a unikanie tego typu opłat skutkować może oprócz rosnącego długu także odcięciem nas od dopływu energii.

Ale nie należy liczyć, ze wierzyciel o nas zapomni. I choć po cichu odliczamy czas do przedawnienia długu, pamiętajmy, że choć jego początek liczy się od daty zawarcia umowy, to przedawnienie następuje dopiero z końcem roku kalendarzowego.

A jego bieg może przerwać jakikolwiek monit z wymienionych poniżej wysłany do nas przez wierzyciela. Zatem może być to: wezwanie do zapłaty, złożenie pozwu do sądu, wizyta komornika, rozłożenie długu na raty.

Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić