Renta alkoholowa od dzisiaj idzie w górę

71

Kwoty świadczeń z tytułu rent i emerytur rosną. Podobnie jest z tzw. rentą alkoholową. Od 1 marca kwota dla osób uzależnionych i niezdolnych do pracy ze względu na chorobę alkoholową wzrośnie. Wiemy, o ile wzrośnie świadczenie ZUS. I jakie warunki trzeba spełniać, by ją otrzymać.

Renta alkoholowa od dzisiaj idzie w górę
Renta alkoholowa od 1 marca w górę (Shutterstock)

Choroba alkoholowa to wyjątkowo podstępny przeciwnik. Wielu uzależnionych płaci za to najwyższą cenę. Jak podaje Poradnik Zdrowie, w ciągu 10 lat liczba zgonów z powodu alkoholu wzrosła dwukrotnie. Średnia to 3,6 na 100 tys. osób w całej Europie. W Polsce ten wskaźnik wynosi 10 na 100 tys., co plasuje Polskę na niechlubnym drugim miejscu.

Osoby zmagające się z chorobą alkoholową często borykają się trudnościami w życiu zawodowym. Znalezienie pracy będąc uzależnionym od alkoholu, może być nie lada wyzwaniem. Czasami organizm alkoholika jest tak wycieńczony, że nie jest on wręcz w stanie podjąć trudu pracy zarobkowej.

W takim przypadku chory może ubiegać się o rentę alkoholową. Trzeba jednak spełniać kilka warunków, by móc pobierać 133,5,72 zł brutto (osoba częściowo niezdolna do pracy) lub 1780,96 zł brutto (całkowita niezdolność do pracy).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powódź błyskawiczna we Włoszech. Paraliż na północy kraju

Przede wszystkim ubiegający się o rentę alkoholową musi złożyć stosowne dokumenty do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pierwszym warunkiem ubiegania się o rentę jest uzyskanie świadczenia o całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy.

Świadczenie zostanie przyznane osobom, które nie są zdolne do pracy z racji schorzeń wynikających z wyniszczenia organizmu spowodowanego długotrwałym nadużywaniem alkoholu. Chodzi o schorzenia związane z zaburzeniami psychicznymi(...), nowotwory, choroby sercowe, zapalenie trzustki. Konieczna jest więc diagnoza lekarska – podaje portal rp.pl

Chory musi też mieć wyrobiony odpowiedni staż pracy — tym dłuższy im osoba jest starsza. Po doniesieniu kompletu dokumentów wnioskującego musi przebadać lekarz orzecznik z ZUS. To od jego decyzji zależy ostatecznie czy renta zostanie przyznana.

Ze statystyk wynika, że renta alkoholowa przysługuje coraz mniejszej liczbie osób. Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2019 roku z tego świadczenia skorzystało 4,3 tys. osób. W 2022 roku było to około 3 tys. osób.

Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić