Rusza sprzedaż choinek. Ile kosztują? Przygotujcie portfele

3

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Jednym z najważniejszych punktów przygotowań do Gwiazdki jest oczywiście zakup choinki. Na jaki wydatek muszą w tym roku przygotować się osoby, które pragną postawić w swoim domu żywe, pachnące lasem drzewko?

Rusza sprzedaż choinek. Ile kosztują? Przygotujcie portfele
Ceny choinek 2023 (Unsplash)

W Polsce funkcjonują dwie szkoły zdobienia świątecznej choinki. Przedstawiciele pierwszej stawiają drzewko w centralnym punkcie mieszkania już na początku grudnia, by jak najdłużej móc się nim cieszyć. Inni czekają z tą przyjemnością do samej Wigilii.

Bez względu jednak na zwyczaje, w głowach większości Polaków powoli pojawia się już myśl o zakupie drzewka. Te żywe, intensywnie zielone i pachnące lasem gwarantują najpiękniejszą świąteczną atmosferę. Niestety, zwykle wiążą się też z większymi kosztami.

Boże Narodzenie 2023. Ceny żywych choinek

Ile w 2023 roku zapłacimy za żywą choinkę? Część nadleśnictw udostępniła już w internecie cenniki detaliczne. Ceny zależą od gatunku drzewka i jego wielkości, a także miejsca, w którym są sprzedawane.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak Lara Gessler spędzi święta? Restauratorka mówi o opłatku i Piśmie Świętym

Najtaniej wypadają świerki pospolite, sosny pospolite i sosny czarne. Uśredniając dane z różnych nadleśnictw, za drzewka tych gatunków do 1,5 metra wysokości zapłacimy w tym roku od 19 do 42 zł. Choinki wyższe, do 2,5 metra kosztują natomiast od 30 do 50 zł.

Najdroższe są choinki jodłowe oraz świerk srebrny. Najmniejsze okazy, mierzące poniżej 0,9 metra zaczynają się od 23 zł. Drzewka od 1,5 do 2,5 metrów to koszt od 30 zł do 50 zł. Bywa też drożej, np. w Nadleśnictwie Chojnów (woj. dolnośląskie) jodła do 2 m wysokości kosztuje nawet 85 zł.

Powoli rusza też sprzedaż choinek w marketach. Na ten moment żywe drzewka można kupić w niektórych Castoramach i sklepach Leroy Merlin. Tam kosztują nieco więcej - od 35-50 zł za małe choinki w doniczkach, do 170 zł za ok. 2-metrową jodłę.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić